w

Strażaków z Jaworzyny czeka przeprowadzka

remiza1Budowa remizy strażackiej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzynie Śląskiej to inwestycja, sięgająca ubiegłego dziesięciolecia. Po wielu latach starań środowiska strażaków, w 2000 roku wydzielono działkę pod budowę tego obiektu, a w następnych latach wykonano dokumentację projektową. Lata 2005 i 2006 to głównie prace ziemne, budowa fundamentów pod przyszłą siedzibę OSP Jaworzyna Śląska. W 2009 roku Gmina finansuje budowę obiektu do stanu surowego otwartego. Po kolejnych latach zastoju, w styczniu 2014 roku Gmina ogłosiła przetarg na realizację kolejnych robót budowlanych.

Szacunkowy koszt robót, polegających na wykonaniu prac wykończeniowych, montażu stolarki okiennej, instalacji sanitarnej i elektrycznej parteru remizy strażackiej w Jaworzynie Śląskiej, to około 800 tys. złotych. Po wykonaniu prac budowlanych, strażacy w tym roku będą mogli przeprowadzić się do nowej siedziby i w pełni korzystać z pomieszczeń usytuowanych na parterze remizy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworzynie Śląskiej od 1997 r. funkcjonuje w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jedyne pomieszczenie, wykorzystywane w tej chwili przez strażaków nie posiada zaplecza higieniczno – sanitarnego i znajduje się na terenie prywatnego zakładu pracy – Zakładów Porcelany Stołowej “Karolina” sp. z o.o.. W strukturach OSP Jaworzyna Śląska działa około 60 strażaków, w tym 13 młodzieżowców i 4 Panie. Aktywnie w akcjach ratowniczych i gaśniczych uczestniczy 21 druhów. W 2013 roku jednostka z Jaworzyny wyjeżdżała na akcję 85 razy (w tym do pożarów 38 razy).

źródło: www.osp.jaworzyna.net, bip.jaworzyna.net, OSP Jaworzyna Śląska

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

31 komentarzy

 1. ochotnicza straz pożarna w jaworzynie bedzie miała lepszą remize niz zawodowa w świdnicy. do stodoły z nimi!

 2. nareszcie nasi dzielni chłopcy będą mieli swoją siedzibę ,Jeszcze jakby dla policji znależć nową siedzibę

 3. widzę że Pan anonim naprawdę musi być z buraczarni;) jeszcze nie jednemu z Was d… ściśnie.

 4. wg mnie też jest za duża remiza, ale jak ktoś mądry zaczął tą inwestycję kilkanaście lat temu to trzeba ją skończyć w końcu… Szkoda, że w naszej gminie nie ma żadnego baru, kręgielni itd. W Żarowie jest wszystko a u nas nie ma gdzie wyjść wieczorem.

 5. Nie wszyscy mogą mieć wszystko. Strażacy za to będą mieli kręgielnie jakiś bar itd i może jeszcze na jakiś basenik się miejsce tam znajdzie. No i dobrze niech chociaż oni coś mają 🙂

 6. Czas wszystko zweryfikuje.Jestem pewien,że po jakimś czasie okażę się ,że strażacy w 100% nie będą w stanie wykorzystać potencjału tego budynku i część pomieszczeń zostanie przekazana dla innych podmiotów. Bez urazy ale jak na obiekt dla OSP to ten budynek jest zdecydowanie za duży.

 7. Tak się czasem zastanawiam jak w tej naszej Jaworzynie możliwe jest istnienie innej organizacji niż MKS Karolina. Dlaczego nikt nie czepia się do wielkości nowej szatni, dlaczego nikt nie czepia się do sauny i odnowy biologicznej do sali konferencyjnej powiedzcie dlaczego??? A dlaczego czepiacie się nas strażaków z Jaworzyny bo co my nie potrzebujemy się wys..ć po akcji albo jak coś robimy w remizie, my nie potrzebujemy się umyć po akcji, nie potrzebujemy się spotkać trenować zaprosić młodzież nie no po co wasze d..y same się uratują jak za kilka albo kilkanaście lat nie będzie komu jeździć. Powiem wam coś MY NIE MAMY TOALETY mamy jeden zlew i brak wody po południu w nocy w sobotę i święta. TAK to my strażacy z Jaworzyny idziemy z kościoła w garniaku i w ten garniak uje..ni ubieramy się po działaniach żeby dojść do domu. A MKS co trening planowany mecz planowany ubierz dres i na trening a mycie w domu.
  Kasa też jest niesamowita jeden tylko MKS ma większą kasę w roku niż cała straż w gminie Jaworzyna Śląska.
  Ludzie nikt z nas nie chciał pisać nic takiego ale sami chcieliście. Dość siedzenia cicho pod miotłą my też mamy głos i zaczniemy go używać.

 8. strażaku zjaworzyny a kto sie czepia was? remiza jest za duza i wszyscy to widza. ktos kiedys przesadzil z ambitnymi planami i namotal wam w glowach. strazakow nikt sie nie czepia.

 9. Za duża a widziałeś wymagania stawiane dla nowo powstających strażnic pewnie nie. Ja twierdzę że nie jest wcale za duża twierdzę za to że daje szanse rozwoju jednostce a chyba to się liczy. Jeśli twierdzisz że jest za duża powiedz które pomieszczenia są zbędne. Polecam galerie remiz strażackich w Polsce:
  OSP Świdnica – https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=22282&sessionid=0s0dgjk4vbg3bt73i59b6ugup7
  OSP Lądek – https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=10820&sessionid=0s0dgjk4vbg3bt73i59b6ugup7
  Jeśli ktoś chce niech zobaczy jak wyglądają w całej Polsce siedziby jednostek OSP w KSRG.

  Ktoś będzie twierdził że czepiam się obiektów sportowych w gminie Jaworzyna i tak jest a to dlatego że osobiście usłyszałem od osób związanych z MKS ba będących w zarządzie MKS że remiza jest za duża i nam nie potrzebna. Dlaczego nikt nie czepia się obiektu na stadionie, czy on nie jest za duży??? Ile było na przestrzeni ostatnich lat inwestycji w sport i w obiekty sportowe w naszej gminie od kiedy budowana jest remiza multum. A jakie były inwestycje w straż z gminy śmieszne kwoty w porównaniu ze sportem. Co karosacja stara dla Jaworzyny, samochód dla Nowic, Piotrowic ostatnio Bolesławic zakupy i pobieżne remonty śmieszne kwoty nie wiem czy to 1/10 kwot na piłkę nożną w samej Jaworzynie nie licząc kwot na inne kluby. Więc ludzie nie mówcie że nie czepiacie się strażaków bo tak jest odmawiacie nam wszystkiego a kiedy w tyłek parzy to co dzwonimy do straży.

 10. po co ten poemat i jakieś głupie odgrażanie za wpisy przecież w każdym normalnym mieście w UE Straż Pożarna ma takie swoje siedziby i fajnie,że nasza Straż też taką będzie miała w końcu przynajmniej chłopaki z ochotniczej będą mieli jakiś fajny kompleks i lepsze pole do działania i oby to się wszystko przeniosło na skuteczne akcje i tego życzę wam i naszym mieszkańcom 🙂

 11. Macie rację, na sport jest za dużo przeznaczane, szatnie w bolesławicach, nowicach i piotrowicach, szatnia w jaworzynia też jest moim zdaniem za duża, ale niestety to wynikło z tego, że oni nic teraz nie mają tylko 3 pomieszczenia na tyle drużyn. Ja jestem za budową remizy mimo to, że chodzę na mecze w jaworzynie. Jednym i drugim potrzebne nowe obiekty. Ale to, że są trochę przesadzone to już inna sprawa. Proszę nie obsmarowywujcie gó..em MKS Karolina i na odwrót, działajcie razem. Jak robicie ćwiczenia to na stadionie, jak klub coś potrzebuje to też widziałem pomagaliście np w ochronie na meczach. Więcn ie warto jedni na drugich gadanie, działajcie razem!!!

 12. a to od kogo usłyszeliście, że remiza jest za duża itd to łatwo się domyślić. Niech jedni i drudzy wykorzystują potencjał tych obiektów i nie drzyjcie na sobie kotów. Ja życzę powodzenia jednym i drugim, najlepiej wyjaśniejcie sobie to osobiście, anie pisaniem w internecie. Pozdrawiam dobranoc

 13. po co sie tak ciskacie? strazacy beda miec swoja remize a sportowcy tez swoje miejsce. i jedno i drugie na odpowiednim poziomie. gdzie wiec problem? a moze za dobrze macie wszyscy?

 14. Tak będą mieli swoja remie tylko powiedzcie mi dlaczego znowu jednostka z OSP JAWORZYNY coś dostaje a inne jednostki z naszej gminy są w du… miały być przeprowadzane karosacje pojazdów i co była tylko w Jaworzynie i cisza miała być przeprowadzka strażaków z OSP Pastuchów do budynku starej Świetlicy Wiejskiej nie będzie a kto się przeniesie do nowej remizy OSP Jaworzyna. OSP Pasieczna do dziś dnia ma Żuka w garażu dlaczego przez tyle lat nie można było kupić im nowego auta z woda . OSP Piotrowice tez do dziś jeździłaby Żuka gdyby nie mieli sponsora i chęci rozwijania jednostki własnymi silami. Dla mnie jest to Żenada co się dzieje najlepiej zaprać wszystkim dać jednym

 15. Kłamiesz Pinokio KŁAMIESZ 😉
  OSP Nowice – Volvo kasa od gminy
  OSP Piotrowice – Merc kasa od gminy
  OSP Bolesławice – IVECO kasa od gminy
  OSP Pasieczna – Ford z Bolesławic od gminy chyba nawet partnerskiej 😉
  Także trochę oszukujesz opinię publiczną.
  Co do kasy OSP Jaworzyna od 70 do 110 wyjazdów roczne. Pozostali łącznie może osiągają połowę tej liczby więc czemu się dziwisz. Są wyjazdy są wydatki.
  Co do waszej przeprowadzki to może chociaż ze względu na ilość wyjazdów i czasu spędzanego w remizie najpierw OSP Jaworzyna zwłaszcza że jako jedyna w województwie nie ma własnego lokum tylko jest na terenie zamkniętym i prywatnym. Jest w KSRG a to niesie za sobą dyżury w remizie a zapomniałem my nie mamy remizy. Dam wam jeszcze radę taką prywatną mieszkacie na wsi i jest sporo programów unijnych które dają właśnie stowarzyszeniom z wiosek szansę na wyrwanie kasy my w “mieście” tego nie mamy.

  Chłopaki My czyt. OSP Jaworzyna niczego wam nie bronimy i nie zabieramy każdy walczy o swoje w ramach budżetu który jest jaki jest i może nad tym trzeba się skupić.

 16. jeżeli ktoś może to niech mi to wytłumaczy, o co ten spór??? remiza powstaje nie tylko dla strażaków jak każdy jest tutaj przekonany. Oczywiscie nikt nie bierze tego pod uwagę, że to dla Was, dla społeczeństwa dla mieszkańców gminy. a nowa remiza daje o wiele wieksze możliwości niz do tej pory. tak samo jak nowy obiekt na stadionie, ani za maly ani za duzy. tyle Waszego, że podczas meczu spokojnie skoczysz sobie na czysty tronik a nie jak do tej pory spinaliście sie za wąskim drzewem załatwiając swoje potrzeby, z myślą że nikt nie widzi, heh. miejmy tylko nadzieję, że ten obiekt przyczyni sie do odnalezienia nowych talentów nie tylko w piłce. Jeżeli już mam taką możliwość to serdecznie pozdrawiam jednych i drugich mojego psa i kota;)

 17. MIEJSCE TEJ REMIZY TO TOTALNY DEBILIZM ,KTO TO PROJEKTOWAŁ I KTO WYDAŁ POZWOLENIE NA BUDOWĘ TEZ IM TRZEBA BY UPRAWNIENIA ZABRAĆ

 18. ŻYCZE IM SPOKOJNYCH SNÓW I ŻEBY TA SYRENA NIGDY PO NOCACH NIE WYŁA BO TO TEŻ TOTALNA PORAŻKA DLA MIESZKAJACYCH W POBLIZU, W DZISIEJSZYCH CZASACH MOŻNA BY TO WYCIE ZASTAPIĆ CZYMŚ INNYM

 19. A ja bym chciał żeby ta remiza powstała bo już tyle lat na to czekamy a to tylko obietnice że już a znajdują się inne “ważniejsze” inwestycje i wcale nie jest za duża tylko nie wiecie co tam są za pomieszczenia . Powodzenia i szybkiej przerowadzki i nowego autka życze Adek

 20. jak go złapią to powinni mu nogi z d …. powyrywać ,chłopaki jeżdzili z miejsca na miejsce ,ile to czasu i paliwa o nerwach nie wspomnę.pozdrawiam naszą STRAŻ.

 21. wiem, widziałem z balkonu jak powstawały nowe pożary raz z jednej strony raz z drugiej… ciekawe co za dureń to robił .

 22. PRZYDAŁA BY SIĘ FATAMORGANA ŻEBY TEN OBIEKT PRZENIEŚĆ W INNE MIEJSCE, BO TO JEST TROCHĘ DEBILNE DLA TAKIEJ INWESTYCJI,KTÓRA CHŁONIE TAK DUŻE ŚRODKI FINANSOWE Z NASZEJ BIEDNEJ GMINY

 23. @Anonim powiedz o co Ci chodzi tak na prawdę że mówisz o naszej biednej gminie bo Ciebie to nie rozumiem.
  Chodzi ci że to obiekt dla strażaków czy chodzi Ci o to że to twoja organizacja nie dostała tej kasy. A może chodzi Ci o to że sam nie wiesz o co Ci chodzi a po prostu lubisz mieć jakiś problem.
  Co do tej inwestycji moje zdanie jest takie że miejsce owszem jest lipa ale skoro ktoś kiedyś tak zdecydował to niech tak będzie. Rozmawiałem ze strażakami i według tego co mówią to ich warunki sanitarne przypominają raczej średniowiecze a nie XXI wiek.
  Dlatego ludzie dajcie już spokój bo tylko robicie zadymę z której nikt nie skorzysta.

Tenis stołowy jaworzyna śląska

Doskonała passa tenisistów

Karolina w cieniu trzecioligowej Polonii