w

“Nasza Gmina – nasze środowisko” sesja o ekologii

W piątek 17 maja 2019 w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej odbyła się sesja ekologiczna pod hasłem „Nasza gmina – nasze środowisko”. Udział w sesji wzięli przedstawiciele wszystkich szkół z terenu gminy.  Młodzież przedstawiła referaty i prezentacje o następującej tematyce:

 • Smog straszy na każdym kroku”- Klaudia Dudzic z SP Stary Jaworów
 • „Oddychaj świadomie”- Martyna Bielat Gimnazjum w Jaworzynie Śl.
 • „Sposoby dbania o środowisko przez Gminę Jaworzyna Śląska”- Hanna Sionkowska –SP Jaworzyna Śl.,
 • „Problem zanieczyszczeń środowiska” – Justyna Szymczyk  z SP Stary Jaworów,
 • „Jak ważne są pszczoły?”- Aleksandra Herbut SP Stary  Jaworów,
 • „Ekosystem gminy Jaworzyna Śl.”-  Julia Żelazna Gimnazjum Jaworzyna Śl.
 • „Co czwarty Bocian to Polak” – Aleksandra Słomska SP Pastuchów
 • „Bagieniec –perełka Gminy Jaworzyna Śl” – Mateusz Gałka Gimnazjum Jaworzyna,
 • „Szlakiem pomników przyrody w gminie Jaworzyna Śl.” – Mateusz Koźlik SP Jaworzyna Śl.
 • „Uratuj naszą gminę przed plastikiem” – Klara Wychowanek Gimnazjum Jaworzyna Śl.
 • „Rolnictwo w gminie Jaworzyna Śl.” – Gabrysia Ptaszkiewicz Gimnazjum Jaworzyna Śl.
 • „Zanieczyszczenia wody w gminie Jaworzyna Śl.”-Wiktoria Barnak SP Jaworzyna Śl.
 • „Przesłanie” – Dagmara Mucha SP Jaworzyna Śl.
 • „Życie Zero Waste-czy to możliwe?” – Aleksandra Trawczyńska SP Pastuchów,
 • „Problem dotykający każdego z nas – Hałas”- Maja Szmudrowska – SP Stary Jaworów.

­Debacie przysłuchiwali się przybyli goście: Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, dyrektorzy szkół, rodzice, dziadkowie i uczniowie, którzy brawami nagradzali wystąpienia uczestników.  W przerwach pomiędzy prezentacjami uczestnicy wysłuchali koncertu muzyki poważnej w wykonaniu ucznia klasy piątej Miłosza Deca. Dodatkową atrakcją była wystawa prac uczniów, która promowała upcykling – jako metodę ponownego wykorzystania odpadów. Na zakończenie sesji Pan burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz i dyrektor Krzysztof Sołtys wręczyli uczestnikom certyfikaty „Młody Ekolog” oraz nagrody ufundowane przez Gminę Jaworzyna Śląska oraz sponsorów.

Organizacja sesji była ukoronowaniem rocznego planu edukacji ekologicznej, która  jest nam wszystkim bliska – to od nas zależy czy przyszłe pokolenia będą miały jeszcze możliwość  życia na naszej planecie. Nasza szkoła od wielu lat propaguje idee ekologii – jedną z form  jest udział wszystkich klas w rocznym konkursie na klasą Ekomaniaków . W ubiegłym roku szkolnym  zebrano 147 kg puszek – pieniądze zostały  przekazane na misję w Afryce. Uczniowie zebrali 200 sztuk zużytych telefonów, 1168 kg nakrętek i 458 kg baterii. Zebrana  ilość nakrętek i baterii  wypełniłaby z powodzeniem wielkiego tira. Nakrętki  i baterie przeznaczone są na   rehabilitacje  brata naszego kolegi Kacpra.

Wspieramy również schronisko dla zwierząt w Świdnicy, w bieżącym roku zebraliśmy 663 kg karmy. W tym roku szkolnym zajęliśmy drugie miejsce w powiecie w konkursie  na zbiórkę kasztanów i żołędzi zebraliśmy ich przeszło 2 tony (2052 kg). Klasy walczą o miano „Klasy Ekomaniaków”.  Stale współpracujemy z Dolnośląskimi Parkami Krajobrazowymi i uczestniczymy w organizowanych i finansowanych przez nich w warsztatach, najbliższe odbędą się już w piątek 24 maja.

Wierzymy, że owocem podjętej dyskusji będzie jeszcze większe zaangażowanie młodzieży w dzieło ochrony środowiska oraz  przesłanie do wszystkich dużych i małych- Myśl globalnie- działaj lokalnie.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Panu burmistrzowi, dyrekcji ZPS Karolina, zarządowi, ”DorPlast”  Jelenia Góra za sponsorowanie nagród dla uczestników sesji.

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Prezentacje „Muzyka Moją Pasją”

Najlepszy kolarski prezent? Zwycięstwo!