w

Policjanci przypominają o oszustach

Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W ostatnim czasie na terenie powiatu świdnickiego miały miejsce usiłowania przestępstw na szkodę seniorów, z którymi przestępcy kontaktowali się telefonicznie i podając się za bliskich, urzędników państwowych oraz funkcjonariuszy Policji i CBŚP chcieli doprowadzić osoby starsze do utraty oszczędności całego życia.

Dzwoniący prosili o przekazanie określonej kwoty pieniędzy pod pozorem trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się oni sami oraz ich najbliżsi. Próbowali wmówić również, że zajmują się rozpracowaniem groźnej grupy przestępczej, a ich działania mają zapobiec kradzieżom środków zgromadzonych na kontach seniorów, z którymi rozmawiali. Sprawcy proszą o szybkie przygotowanie pieniędzy, a następnie chcą umówić się na odbiór gotówki, ewentualnie o przelew na wskazane konto bankowe.

Nie ufaj obcym

Nadmierne ufny senior przekonany, że pomaga komuś bliskiemu, czy też Policji mógł stracić swoje oszczędności w sposób bezpowrotny. Sprawcy wykorzystują dobroć seniorów, chęć niesienia pomocy innym oraz ufność.

W związku z powyższym policjanci przypominają:
  • zawsze potwierdzaj prośbę pomocy kontaktując się z najbliższymi,
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,
  • nie informuj osób obcych ile masz pieniędzy w domu,
  • nigdy nie wypłacaj bez konsultacji z najbliższymi dużych kwot pieniędzy z banku,
  • nie dokonuj przelewów na nie sprawdzone konta bankowe,
  • nigdy nie podawaj swoich haseł i PIN-ów osobom obcym i do tego nieuprawnionym.

Zawsze, gdy nie masz pewności kto do Ciebie dzwoni, a podejrzewasz, że rozmawiasz z oszustem poinformuj o tym Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do Oficera Dyżurnego KPP Świdnica na numer 47 87 55 200 lub 47 87 55 219.

Pamiętaj, że numery telefonów Policji na terenie Polski rozpoczynają się od prefiksu 47. Nie ufaj nikomu, kto podaje się za policjanta, a dzwoni z innego z innego numeru telefonu.

źródło: KPP Świdnica

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

zespół taneczny fart jaworzyna śląska sokibp

Grupa taneczna Fart – Work it OUT

Szlachetna Paczka Jaworzyna Śląska

Poszukiwany lider Szlachetnej Paczki w Jaworzynie Śląskiej