w

Muzeum w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na weekendowe przejazdy

Muzeum Jaworzyna Śląska lokomotywa parowóz
Muzeum Jaworzyna Śląska lokomotywa parowóz

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na zakończenie wakacji 29 sierpnia 2020 r. na przejazdy zabytkowym taborem kolejowym. Do Państwa dyspozycji oddane zostaną dwa pociągi – Kolejarz i Młynarz. Wycieczki pociągami specjalnymi z parowozem umożliwią wszystkim miłośnikom kolejowych podróży zwiedzanie Jaworzyny Śląskiej i Dzierżoniowa, a także połączą 2 oddziały Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska –  Muzeum Kolejnictwa oraz Młynu Hilberta.

Historyczny skład porusza się po najstarszym fragmencie tzw. Podsudeckiej Magistrali Kolejowej. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX w. W lipcu 1844 r. Towarzystwo Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej oddało do użytku linię łączącą Świdnicę z otwartą rok wcześniej linią kolejową Wrocław – Świebodzice. W następnych dekadach linia była wydłużana by uzyskać swój ostateczny kształt w 1876 r. Skład pociągu tworzy lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. oraz 3 wagony osobowe serii Ci28 i Bi29 z lat 1928-1930. Podróżni mogą kupić bilet w jedną lub dwie strony oraz zwiedzić zabytki miasta i placówki Fundacji.

Pociąg Młynarz

10:00 wyjazd z Jaworzyny Śląskiej
10:45 przyjazd do Dzierżoniowa

W programie zwiedzanie z przewodnikiem Dzierżoniowa – bramy Gór Sowich. Na szczególną uwagę odwiedzających zasługuje Rynek z Ratuszem i szeregiem historycznych kamienic reprezentujących niemal wszystkie style i epoki w architekturze.Prawdziwą perłą jest Kościół pw. MB Królowej Polski – dawny zbór ewangelicki zaprojektowany przez Carla Gottarda Langhansa – twórcy m.in Bramy Brandeburskiej. Miłośników dawnej techniki zapraszamy do Muzeum Miejskiego gdzie prezentowana jest jedna z największych w kraju kolekcja zabytkowych radioodbiorników Diora. Na zakończenie zwiedzania przejście do zabytkowego Młynu Hilberta – największego sprawnego i  kompletnego  młynu zbożowego na Dolnym Śląsku. Początki młyna sięgają pierwszej połowy XIX stulecia. Karol Zygmunt Hilbert, śląski przemysłowiec i filantrop, w 1837 r. uruchomił w Bielawie pierwszy na Śląsku parowy młyn. Po 30 latach zdecydował się przenieść działalność do Dzierżoniowa gdzie w budynku dawnej farbiarni uruchomił nowy zakład.

15:24 wyjazd z Dzierżoniowa
16:00 przyjazd do Jaworzyny Śląskiej

Pociąg Kolejarz

11:15 wyjazd z Dzierżoniowa
12:01 przyjazd do Jaworzyny Śląskiej

Zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku gdzie znajduje się jedna z największych kolekcji zabytkowego taboru kolejowego w Polsce. Ponad 140 pojazdów kolejowych-lokomotyw parowych,spalinowych i elektrycznych,wagonów oraz innych pojazdów szynowych prezentowanych na terenie zespołu dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej.W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zobaczyć warto:

  • czynne historyczne pojazdy kolejowe m.in parowóz TKt48-18 , najstarszą sprawną lokomotywę spalinową w Polsce Deutz OMZ czy czechosłowacki szynobus 830 z 1959 r.,
  • kolekcję ponad 40 zabytkowych lokomotyw parowych m.in. unikatowe TKH2-12 z 1890 roku ( najstarszy parowóz w kolekcji), Pt31-49 ( pierwszy w Polsce parowóz pospieszny), prototypową polską lokomotywę elektryczną EP23-001 z 1972 roku czy wagon pancerny z 1941 roku,
  • wystawy poświęcone śląskiej technice i przemysłowi,
  • unikatową makietę kolejową w skali H0 zarządzanej autentycznymi urządzeniami nastawniczymi.

14:20 wyjazd z Jaworzyny Śląskiej
15:07 przyjazd do Dzierżoniowa

CENNIK BILETÓW:

60 zł normalny
50 zł- ulgowy
Opłata za przejazd zawiera w cenie zwiedzanie jednej z placówek oraz przejazd w obie strony.

JAK KUPIĆ BILET?

  • Muzealne Pociągi Specjalne  objęte jest obowiązkową rezerwacją miejsc.
  • Rezerwacje przyjmowane są wyłącznie na adres e-mail: rezerwacje@muzeatechniki.pl,
  • W treści maila prosimy podać: Imię i Nazwisko dokonującego rezerwacji, numer telefonu oraz ilość rezerwowanych biletów (ulgowych i normalnych) oraz informację o dzieciach poniżej 3-ego roku życia,
  • W odpowiedzi otrzymacie Państwo zwrotny e-mail z danymi do przelewu i potwierdzenie rezerwacji.

Więcej informacji na stronie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Mecz MKS Karolina Włókniarz

Grom wiceliderem, pierwsze zwycięstwo MKS’u, Venus bez punktów

Strefa Jaworzyna Śląska

Strefa w Jaworzynie Śląskiej ma pierwszego inwestora