w

Droga ekspresowa S5 przebiegnie przez środek Witkowa?

Przebieg drogi S5 warianty Gmina Jaworzyna Śląska
Przebieg drogi S5 warianty Gmina Jaworzyna Śląska

Planowana budowa drogi ekspresowej S5, która w swojej części ma przebiegać przez Gminę Jaworzyna Śląska budzi coraz większe kontrowersje. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi prace nad Studium Korytarzowym wraz z Analizą Techniczno-Ekonomiczno-Logistyczną. W dniach 9 i 22 lipca br. odbyły się dwa posiedzenia Zespołu Opiniowania Przedsięwzięć Inwestycyjnych dla tego opracowania. Ustalono, że do dalszych analiz będą proponowane dwa warianty przebiegu drogi ekspresowej S5, numer II i numer IV.

Orientacyjne plany przebiegu drogi umieszczone na stronie projektu pod adresem a4sk.pl zostały zaktualizowane. We wcześniejszych wariantach droga ekspresowa S5 przebiegała na terenie Gminy Jaworzyna Śląska pomiędzy miejscowościami Milikowice i Witków. Biorąc pod uwagę uciążliwość dla mieszkańców tych miejscowości, było to rozwiązanie optymalne. Tymczasem, w najbardziej aktualnych planach datowanych na 2 lipca 2020 r. przebieg drogi został zmieniony i prowadzi ona przez centrum wsi Witków.

Przebieg drogi S5 według wariantów II i IV, dokument ze strony a4sk.pl datowany na 2 lipca 2020 r.

Sytuacja ta wywołała zaniepokojenie wśród mieszkańców tej miejscowości. Kwestie związane z powstałymi kontrowersjami poruszono również na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej. Władze gminy podkreśliły swoje stanowisko, że optymalnym rozwiązaniem jest przebieg drogi ekspresowej S5 przez Gminę Jaworzyna Śląska korytarzem pomiędzy Milikowicami, a Witkowem. Przeprowadzenie zaś ekspresówki przez centrum wsi na pewno nie można uznać za najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Burmistrz Jaworzyny Śląskiej w piśmie z dnia 25 sierpnia 2020 r. zwrócił się do Dyrekcji Oddziału GDDKiA we Wrocławiu z pytaniami, związanymi z obawami mieszkańców. Poniżej odpowiedź na zadane pytania.

Z odpowiedzi GDDKiA wynika, że w związku z budową S5 zachowane zostaną dojazdy do nieruchomości oraz pól rolników na terenie sołectw Milikowice i Witków. Drogi łączące obie miejscowości także zostaną zachowane. W ramach Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, w przypadku nadmiernego hałasu przy trasie, mają zostać ustawione ekrany oraz inne urządzenia ochrony akustycznej. Najważniejsza jednak kwestia, dotycząca przebiegu drogi przez wieś Witków została jednak potraktowana bardzo ogólnie. Dyrektor Oddziału GDDKiA we Wrocławiu odpowiedziała, że droga ekspresowa S5 będzie zaprojektowana “w możliwie największym oddaleniu od zabudowań”. Wiadomo więc, że nic nie wiadomo.

Budowa drogi ekspresowej S5 wraz z węzłem na drodze wojewódzkiej za Starym Jaworowem z pewnością przyniesie wiele korzyści dla całej Gminy Jaworzyna Śląska. Jak widać jednak nie obędzie się bez kontrowersji związanych z jej przebiegiem. Według informacji przekazywanych wcześniej przez GDDKiA, prezentowane na stronie a4sk.pl plany mają charakter orientacyjny i realny przebieg trasy może różnić się od prezentowanego nawet o kilkaset metrów.

źródło: GDDKiA a4sk.pl, Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Mateusz Jopek Jaworzyna Śląska

Mateusz Jopek Mistrzem Polski w skoku w dal

Darbore Bolesławice mecz Delta Słubice

Darbor Bolesławice wiceliderem klasy A