Dożynki Gminne’2012

2 września odbyły się tradycyjne Dożynki Gminne. W tym roku organizatorami byli mieszkańcy Piotrowic Świdnickich. Wraz z rolnikami wielu mieszkańców gminy dziękowali za tegoroczne plony. Uroczystości na boisku w Piotrowicach zainaugurowała Msza św. w intencji rolników. Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, podziękował rolnikom za trud i pełną wysiłku pracę.
Wraz z mieszkańcami gminy świętowały delegacje z miast partnerskich – Teplice nad Metuji i Pfeffenhausen. Delegaci z Pffefenhausen przywieźli swoje tradycyjne bawarskie wyroby: piwo, kiełbasę i precle, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazali jaworzyńskiemu gimnazjum, z którym prowadzi polsko-niemiecką wymianę młodzieży. Imprezę uświetnili też swoją obecnością Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa, Członek Rady Powiatu Sabina Cebula oraz Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego Marek Olesiński.
Gospodarze i organizatorzy zadbali o to, by w święto dziękczynienia za plony nikt się nie nudził. Smakosze mogli spróbować przepysznych potraw. Były pierogi, krokiety, przysmaki z grilla, bigos, żurek, grochówka, wyroby własne w postaci chleba i smalcu. Fani słodkości wybierać mogli wśród różnorodnych ciast oraz  konfitur, a amatorzy szlachetnych trunków degustowali wino i pili nalewki.
To wszystko można było znaleźć na przepięknie ozdobionych sołeckich stoiskach dożynkowych. Zaskakujące pomysły, wspaniałe rękodzieła i dekoracje, a także różnorodność i oryginalność potraw przysporzyły jury konkursów na najładniejsze stoisko i najlepszy produkt lokalny ogromnych kłopotów. Jednak komisja zdecydowała, że nagrody (sprzęt AGD) ufundowane przez Lokalną Grupę Działania „Szlakiem Granitu” za najładniejsze stoisko powędrują do: Bagieńca (I miejsce), drugie miejsce z tamtego roku obronił Pastuchów i do Czech (III miejsce). W konkursie na najlepszy produkt lokalny I miejsce zdobyła pani Bożena Bujak z Milikowic za faszerowaną kaczkę, II miejsce za najwspanialsze ciasta przyznano pani Alicji Bielawskiej z Pasiecznej, a III miejsce wywalczyła nalewka Pani Renaty Duśko z Nowic.
Kto ceni rozrywkę, mógł zobaczyć scenki kabaretowe i posłuchać pieśni ludowych w wykonaniu jaworzyńskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.
Znalazło się też coś dla lubiących rywalizację, bowiem do konkursów stanęły wszystkie wsie. Był rzut kaloszem, jazda na rowerze czy picie piwa przez smoczek Turniej pod sędziowskim okiem przedstawicieli Samorządowego Ośrodka Kultury wygrała wieś Pastuchów, która wyprzedziła Witków ( II miejsce) i Bolesławice z Czechami, które zajęły ex aequo III miejsce.
Zwycięzcy odebrali nagrody i dyplomy z rąk Burmistrza i Dyrektora SOKiBP. Jak co roku dużych wrażeń dostarczyła uczestnikom loteria fantowa, dzieci mogły zjeżdżać na olbrzymiej zamkowej zjeżdżalni, skakać na trampolinie, a dorośli strzelać do celu z łuku udostępnionego przez rycerzy z Bractwa Św. Barbary. Gdy zapadł zmrok, rozpoczęły się tańce przy muzyce zespołu MaxiMuz. Zabawa trwała do późnej nocy.

Podobne artykuły