w

Usuwanie azbestu z problemami, Gmina będzie wyciągać konsekwencje

azbest jaworzyna śląska
azbest jaworzyna śląska

Na terenie Gminy Jaworzyna Śląska rozpoczęła się akcja usuwania azbestu. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 90 % całości zadania, ma zostać usunięte w tym roku 58 ton szkodliwej substancji.

Do redakcji portalu jaworzynka.info dotarła wiadomość od czytelnika, że firma realizująca zadanie w sposób niewłaściwy przygotowuje zdemontowany azbest do wywózki w miejsce ostatecznej utylizacji. W miejscu tymczasowego składowania odpadów azbestowych, czyli na placu przy ul. Towarowej (za kościołem) złożono kilka palet z usuniętym azbestem. Pięć z nich prawidłowo zabezpieczono folią, jednak dwa tzw. big-bagi pozostały niezabezpieczone, a część materiału z innego pojemnika wysypuje się na ziemię.

Usunięte z budynków i obiektów budowlanych wyroby zawierające azbest są zaliczane do odpadów niebezpiecznych. Sposoby pakowania wyrobów i odpadowych materiałów zawierających azbest uzależnione są od ich rodzaju i postaci fizycznej. Wszystkie one muszą spełniać jednak podstawowy warunek: uniemożliwiać emisję włókien azbestowych do otoczenia. Płyty i kawałki płyt azbestowo-cementowych, czyli wyroby twarde, powinny być pakowane w folię polietylenową, a następnie trwale wiązane z paletą transportową.

Władze gminy poinformowane o fakcie niewłaściwego obchodzenia się ze zdemontowanym azbestem, zapowiedziały wyciągnięcie konsekwencji wobec firmy realizującej zadanie. Mieszkańcom, odwiedzającym w ten weekend jaworzyńską żwirownię, radzimy omijać szerokim lukiem zgromadzone na placu za kościołem parafialnym składowisko.

Od 28 września 1998 r. obowiązuje całkowity zakaz produkcji płyt azbestowo-cementowych dla budownictwa, a od 28 marca 1999 r. zakaz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest.

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Biblioteka organizuje konkurs na 75 urodziny Pippi

Jaworzyna Śląska TKt48-180

TKt48-18 znowu pod parą na kolejowym szlaku