Miasto Dzieci od 30 lipca

30 lipca rozpoczyna się kolejna inicjatywa Miasta Dzieci. Jest to sztandarowa impreza wakacyjna, jaka odbywa się w naszej gminie. Corocznie przyciąga ona dzieci nie tylko z terenu naszych miejscowości. W trakcie trwania tej półkolonii uczestnicy nie tylko świetnie się bawią, ale również poznają realia świata dorosłych.

Jest to bardzo ciekawy pomysł na spędzenie wakacji, podczas których przygotujecie od uczestnictwa w przyszłym życiu publicznym, poznacie najważniejsze zasady funkcjonowania społeczeństwa , jednocześnie będziecie się świetnie bawić!!! Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które ze starej, nieczynnej parowozowni uczyniło placówkę naukową i oświatową, od 30 lipca do 8 sierpnia 2012 r. wśród zabytkowych lokomotyw i wagonów będzie otwarte dla wszystkich dzieci za darmo.

Miasto Dzieci jest to projekt dydaktyczny przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, głównie pomiędzy 7 a 14 rokiem życia. Codziennie, między godziną 10 00 a 16 00 młodzi obywatele mają możliwość uczestnictwa w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach i stworzonych do tego celu stanowiskach pracy. Na terenie Muzeum powstaje jedyne w swoim rodzaju miasto, którym zarządzają dzieci.

W zabudowaniach Muzeum, wagonach towarowych, oraz w drewnianych domkach tworzy się stanowiska pracy, urzędy, sklepiki, takie jakie znajdują się w mieście, np.: Biuro Meldunkowe, Biuro Pracy, Straż Pożarna, Szpital, Piekarnia, Restauracja, Kawiarnia, Bank, Fryzjer, Kino, Teatr, itd. Co dziennie od godziny 10.00 po otrzymaniu Dowodu Osobistego i Karty Pracy dzieci pod opieką wolontariuszy przystępują do pracy w wybranym przez siebie zawodzie, za pracę otrzymują wynagrodzenie w specjalnie wyemitowanej walucie gdzie złote i grosze zastąpione są przez wagony, lokomotywy i drezyny. W Mieście Dzieci obowiązuje dwuzmianowy system pracy. Podczas przerw organizowane są atrakcje kulturalne, zapraszani są ciekawi ludzie, przedstawiciele różnych zawodów. Atrakcją są także aukcje gdzie młodzi obywatele mogą kupić to co zostało wyprodukowane w mieście przez ich kolegów, a także rzeczy podarowane przez przychylne osoby. W Mieście Dzieci wybierana jest przez młodych mieszkańców Rada Miasta i Burmistrz. Pod koniec każdego dnia dzieci mają szanse zabierania głosu w zebraniach obywatelskich.

W trakcie każdego dnia młodzi pracownicy dostają ciepły posiłek a ponadto mogą za swoje wynagrodzenie zakupić smakołyki w restauracji czy kawiarni. Każdy dzień to nowe wrażenia, doznania, przygody oraz wiedza o codziennym życiu

Projekt Miasto Dzieci to przede wszystkim wychowanie przez pracę w formie zabawy. Dzieci w wieku szkolnym uczą się na czym polega praca samorządu, życie w mieście, praca wielu osób, które tworzą społeczność i jakie tworzą wzajemne relacje. Dzieci podczas pracy w wybranych przez siebie zawodach nabierają szacunku do pieniędzy i pracy. Poprzez pracę ze swoimi rówieśnikami kształtują wrażliwości i rozwijają talenty.

Wolontariusze podczas pracy z dziećmi uczą się odpowiedzialności za swoich podopiecznych i nabywają wiedzy o zarządzaniu. Miasto Dzieci to projekt który integruje środowisko, analizuje i odkrywa potrzeby w społeczności lokalnej, pozwala zdefiniować najważniejsze cele i potrzeby.

Ponadto angażowani w tą akcją są lokalni przedsiębiorcy, urzędnicy, policjanci, strażacy, taksówkarze, piekarze i przedstawiciele innych zawodów w mieście, którzy pokazują dzieciom tajniki swoich zawodów, a jednocześnie każde dziecko może spróbować swoich sił. Dzieci wcielają się w rolę dorosłych, a opiekunowie są ich przewodnikami po dorosłym świecie.

Udział dzieci w projekcie jest bezpłatny. Jak co roku zapewniamy świetną zabawę oraz dużo uśmiechu!

UWAGA: Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze uprzedzenie organizatorów o swoim przybyciu.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
ul.Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
tel.74 637-43-30 , 692-407-806

Podobne artykuły