w

Ocalić od zapomnienia

Dobiegła końca tegoroczna społeczna akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Dzięki zaangażowaniu naszych gimnazjalistów i ich opiekunów, jak również wsparciu mieszkańców naszej gminy, stare groby w dzisiejszej Ukrainie mają szansę przetrwać kolejne lata.

Po wielu tygodniach przygotowań nadszedł czas wyjazdu na Kresy. Wcześniej ustalono, że miejscem pobytu i pracy naszej grupy będzie miejscowość Lataczów, niedaleko Chmielnickiego na Podolu. Tam, w Sanktuarium Matki Boskiej Latyczowskiej, zorganizowane zostały noclegi i posiłki.

Stan, w jakim znajdował się cmentarz przeszedł nasze wyobrażenia. Zastaliśmy zarośnięte groby, pokryte trawami, krzakami i różnego rodzaju chwastami. Niektóre były tak wysokie, że trudno było dostrzec pośród nich blisko dwumetrowe grobowce i pomniki. Zakres prac wyznaczył nam ks. Proboszcz Adam Przywuski, gospodarz latyczowskiego sanktuarium.

Wzięliśmy się od razu do pracy. W trakcie tygodnia udało się uporządkować, a często nawet przywrócić do istnienia ponad 100 mogił. Odsłaniane nagrobki ukazywały kolejne polskie nazwiska: Baczyńskich, Przestrzelskich, Kosceckich, Wójcików, Niedźwieckich – to tylko niektóre z nich.

W trakcie jednego z dni pracy odwiedzili nas: Marszałek Województwa Pan Rafał Jurkowlaniec, Kurator Oświaty we Wrocławiu Pani Beata Pawłowicz, polski Konsul Generalny RP z Winnicy Pan Krzysztof Świderek oraz Pani Grażyna Orłowska-Sondej z ekipą Telewizji Wrocław.

Na dwa ostatnie dni dołączyli do nas przedstawiciele władz gminy: Burmistrz Pan Grzegorz Grzegorzewicz oraz sekretarz gminy Pan Tomasz Strzałkowski, którzy aktywnie włączyli się w porządkowanie latyczowskiego cmentarza.

Na zakończenie prac odmówiliśmy wspólnie modlitwę, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na odnowionych grobach i na grobowcu polskich żołnierzy, którzy w 1920 roku polegli w Latyczowie stawiając opór nacierającym bolszewikom.

Chwile wolne od pracy przeznaczaliśmy na zwiedzanie. W niedzielę udaliśmy się do Kijowa, zobaczyliśmy również Kamieniec Podolski i Winnicę. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się we Lwowie, odwiedzając Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich.

Tak sprawne zorganizowanie każdej wolnej chwili nie byłoby możliwe, gdyby nie świetna orientacja w ukraińskich uwarunkowaniach jednego z opiekunów grupy, nauczyciela gimnazjum – Pana Wiesława Dybła.

Podziękowania należą się również naszym kierowcom – Dariuszowi Luberowi i Wojciechowi Orłowskiego, którzy aktywnie włączyli się do porządkowania latyczowskiej nekropolii.

Nasz pobyt na Ukrainie był niepowtarzalną lekcją historii i patriotyzmu.

źródło: www.jaworzyna.net, przyg. Anna Ryś

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Jeden komentarz

Miasto Dzieci od 30 lipca

Piłka Nożna Jaworzyna Śląska

MKS Karolina ogłasza nabór