w

Mażoretki z Jaworzyny na Festiwalu w Macedonii

Formacja taneczna “Fart” działająca przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej wróciła z występów na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym “Lake Postcard” w Macedonii. Mażoretki z Jaworzyny wyjechały wspólnie z zaprzyjaźnionymi zespołami: “Prima” ze Świdnicy i “Ślężanie” z Dzierżoniowa. Występy w dniach od 26 do 30 czerwca br. odbyły się w turystycznych miejscowościach leżących nad jeziorem Ochrydzkim: Strudze i Ochrydzie.

Dziewczyny z “Fartu” miały okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczne na tle zespołów z takich krajów jak Macedonia, Bułgaria, Serbia i Czarnogóra, Ukraina, Chorwacja oraz Polska. Młode jaworzynianki zachwyciły widzów nie tylko pięknymi strojami ale także świetnym wykonaniem układów tanecznych. Widowiskowe parady przyciągały liczne grupy widzów: były wspólne zdjęcia, filmy, a nawet łzy wzruszenia Polaków, którzy przebywając na wakacjach spotkali swoich rodaków.

Pobyt w Macedonii to jednak nie tylko występy estradowe i udział w paradach. Mażoretki miały okazję poznać niesamowitą historię rejonu Ochrydy, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytkowe cerkwie, klasztor św. Nauma, starożytny teatr, średniowieczna forteca cara Samuela to tylko niektóre z zabytków, z którymi mogli obcować uczestnicy wyjazdu. Po wyczerpujących występach nie zabrakło też czasu na odpoczynek i relaks na plaży oraz kąpiel w jeziorze Ochrydzkim.

Występy dziewcząt obejrzały setki osób, a o udziale zespołów z Polski w festiwalu będzie można usłyszeć za kilka dni nawet po drugiej stronie kuli ziemskiej – w lokalnym radiu w Chicago (USA).

Dyrekcja SOKiBP chciałaby złożyć ogromne podziękowania Panu Zdravko Banar’owi – macedońskiemu organizatorowi festiwalu, rodzicom i członkom rodzin dzieci za pomoc w opiece nad młodymi artystkami, instruktorom zespołu – Pani Annie Trzeciak i Panu Lubomirowi Szmidowi za pracę z dziećmi na próbach, Burmistrzowi Jaworzyny Śląskiej Panu Grzegorzowi Grzegorzewiczowi oraz Zarządowi ZPS “Karolina” Sp. z o. o. za przekazane upominki dla organizatorów festiwalu. Największe podziękowania wędrują jednak w stronę dziewcząt z zespołu. Dla wielu z nich był to nie tylko pierwszy występ na imprezie tej kategorii, ale także pierwsza zagraniczna podróż. Mażoretki z Jaworzyny Śląskiej spisały się na przysłowiowy medal pokazując świetne występy i promując naszą gminę w najlepszy możliwy sposób.

Życzymy teraz młodym mażoretkom udanych i bezpiecznych wakacji. Jednocześnie zapraszamy chętne dzieci i młodzież do zespołu, który próby rozpocznie od września. Więcej szczegółów na stronie internetowej Ośrodka Kultury w Jaworzynie Śląskiej – www.sokibp.pl

Więcej fotografii z Festiwalu w Macedonii

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Mażoretki “Fart” na Festiwalu w Macedonii

Mateusz Jopek z Jaworzyny Śląskiej wygrał międzynarodowy mityng w Poznaniu