w

Kultura dostępna także z domu

Muzeum ludzie kultura

Instytucje kultury – muzea, biblioteki, teatry i kina w związku z zagrożeniem epidemiologicznym zostały zamknięte do odwołania. Także jaworzyńska instytucja kultury – Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej ze względów bezpieczeństwa ograniczyła swoją ofertę i dostępność. W całej Polsce odwołano koncerty i imprezy artystyczno-rozrywkowe.

Czy jesteśmy jednak skazani na nudę i kulturalny marazm? Nie! Świat kultury nadal żyje w Internecie, mediach społecznościowych i serwisach streamingowych. Warto zapoznać się chociaż z częścią wirtualnej oferty kulturalnej.

Kultura na ekranie

Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.

TVP Kultura będzie od poniedziałku emitować na swojej antenie specjalne pasmo edukacyjne dla rodzin. Codziennie w godzinach 13.00 – 17.00 i to bez żadnych reklam. Antena przybliży młodym widzom filmy, spektakle Teatru Telewizji i seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur, np.: „Szatan z siódmej klasy” w reż. Kazimierza Tarnasa, „W pustyni i w puszczy” w reż. Władysława Ślesickiego, „Zemsta” w reż. Andrzeja Wajdy oraz „Niezapomniany Leonard Bernstein – spotkania z muzyką”, „Poczet królów polskich” i „Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii”.

Kanał dziecięcy TVP ABC zaprasza w godzinach 8:00-13:00 na codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w różnym wieku. Wśród wielu propozycji Anteny jest m.in. emitowany codzienne program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza najmłodszych również na takie programy jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, ) Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.

Coś dla melomanów

Melomanów zaprasza Filharmonia Narodowa w Warszawie, która zaprasza na swój kanał w serwisie Youtube, gdzie można uczestniczyć w koncertach w wykonaniu orkiestry i chóru, z udziałem wybitnych artystów.

Polecamy także zapoznanie się z programem Metropolitan Opera w Nowym Jorku, która chociaż zamknięta w związku z epidemią koronawirusa – fanom opery proponuje przegląd swojej twórczości z ostatnich 14 lat. Codziennie od poniedziałku będą dostępne bezpłatne prezentacje operowe pod hasłem ” Nightly Met Opera Streams”. Cykl rozpocznie się słynną operą “Carmen” Bizeta. Szczegółowy program i repertuar dostępny jest na stronie Metropolitan Opera.

Filharmonia Berlińska udostępniła specjalny kod, dzięki któremu można za darmo posłuchać cyfrowych wersji ponad 600 koncertów muzyków z Berlina. Z kodu można skorzystać do 31 marca.

Koncerty w Internecie

Polscy artyści także przenoszą się do Internetu. W najbliższych dniach wirtualne koncerty między innymi dadzą:

Krzysztof Iwaneczko – 15 marca, godz. 20.30

Magda Steczkowska – 14 marca godz. 19.00

Heima – 20 marca godz. 19

Samokhin Band – 14 marca, godz. 21.00

Zwiedzaj największe muzea

Zachęcamy także do odbycia wirtualnych spacerów po najsłynniejszych muzeach. W ramach serwisu Google Arts & Culture mogą wirtualnie pozwiedzać takie muzea jak Guggenheim Museum w Nowym Yorku, czy też Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

Polskie muzea także otwierają swoje podwoje. Muzeum Tradycji Niepodległościowych od poniedziałku zaprasza od godz. 14:00 na “Zwiedzanie na ekranie”. W programie:

  • Poniedziałek 16.03: Pierwszy fragment nowej wystawy stałej “Zabrał ich ogień..”.
  • Środa 18.03: Oddział Stacja Radegast
  • Piątek 20.03: Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym
  • Poniedziałek 23.03: Drugi fragment nowej wystawy stałej “Zabrał ich ogień..”.
  • Środa 25.03: Kuźnia Romów
  • Piątek 27.03: Historia Więzienia przy Długiej (Gdańskiej) 13 w Łodzi w latach 1885-1953

Możesz odwiedzić Bibliotekę Narodową

Zachęcamy też Państwa do zagłębienia się w zasoby Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona. Specjalny serwis online to najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Przedwojenne książki kucharskie, XIX-wieczne tygodniki czy średniowieczne rękopisy to tylko promil z ogromnego zbioru Biblioteki Narodowej. Każdy dokument to osobna, długa historia. O najbardziej fascynujących obiektach z Polony w Przeglądzie Cyfrowej Biblioteki Narodowej opowiadają specjaliści i fascynaci.

Wirtualna oferta największych instytucji kulturalnych w związku z pandemią koronawirusa powiększa się coraz bardziej. Przebywając w domu, podczas kwarantanny wcale nie musimy rezygnować z aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Zachęcamy Państwa do aktywnego korzystania z kulturalne oferty dostępnej online.

źródło: Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, fot.: Photo by ian dooley on Unsplash

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Zbiórka krwi Jaworzyna Śląska

Zbiórka krwi 18 marca – RCKiK przypomina

Książki Biblioteka Jaworzyna Śląska

Zostań w domu. Czytaj książki.