w

Wojny Śląskie, obóz bolesławicki

Wycinek austriackiej mapy z zaznaczonymi lokalizacjami namiotów króla Fryderyka II
Wycinek austriackiej mapy z zaznaczonymi lokalizacjami namiotów króla Fryderyka II

Trzecia wojna Śląska (1756-1763), zwana również siedmioletnią, miała swój krótki epizod na terenach Gminy Jaworzyna Śląska. Umocniony obóz bolesławicki. Jak powstał? I co Jaworzyna Śląska mu zawdzięcza?

Między innymi na te pytania odpowiada artykuł, który ukazał się na stronę internetowej projektu „Dawno temu w Jaworzynie”. Projekt prowadzony jest przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej. Tym razem SOKiBP proponuje lekturę artykułu autorstwa Michała Góry pt. „Wojny Śląskie, obóz bolesławicki”. Materiał przedstawia między innymi tło polityczne jednego z najistotniejszych wydarzeń, będących historią naszego regionu.

https://historia.sokibp.pl/artykuly/wojny-slaskie-oboz-boleslawicki/

źródło: Dawno temu w Jaworzynie – Portal poświęcony historii Gminy Jaworzyna Śląska

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash

Gmina Jaworzyna Śląska – brak zachorowań na COVID-19

Photo by John Schnobrich

Lokalna pomoc dla przedsiębiorców