w

Historia Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej, cz. II

Do 1965 r. Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej miała różne siedziby: znajdowała się miedzy innymi w lokalach znajdujących się przy skrzyżowaniu obecnych ulic Świdnickiej i 1 Maja, a od 1984 roku także w lokalu przy obecnej ulicy Westerplatte 2. W 1965 roku utworzono Międzyzakładowy Klub Kulturalno-Oświatowy, zlokalizowany przy ul. Powstańców Śląskich 3. Klub, w ramy którego włączono Bibliotekę Publiczną powstał jako odpowiedź na potrzebę skoordynowania działań w zakresie kultury prowadzonych przez różne podmioty w Jaworzynie Śląskiej. MZKO powstał dzięki przede wszystkim dzięki środkom przekazanym przez lokalne zakłady przemysłowe, między innymi: Fabrykę Porcelany, Gorzelnię i Zakłady Sprzętu Harcerskiego. Biblioteka Publiczna została połączona z Biblioteką Zakładową ZPS „Karolina”. Uroczystość otwarcia Klubu i Biblioteki była dużym wydarzeniem, które przyciągnęło wielu gości. Okolicznościowych wpisów w Kronice Biblioteki dokonali między innymi Przewodniczący PRN w Świdnicy, Prezydium Związku Zawodowego Chemików, przedstawiciele Biblioteki Powiatowej w Świdnicy, Naczelnik Zarządu DOKP Wrocław, delegacja Jednostki Wojskowej ze Strzegomia. Nie zabrakło także wpisów pracowników zakładów, które wsparły utworzenie Klubu: ZPS Karolina, Wrocławskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego – Gorzelnia w Jaworzynie Śląskiej, odcinka Elektroenergetycznego PKP w Jaworzynie Śląskiej.

W latach 1972-1974, ze względu na remont obiektu przy ul. Powstańców 3, Biblioteka po raz kolejny musiała zmienić siedzibę na tymczasową. Pod koniec 1974 roku wróciła na stare miejsce, wyposażone w nowe meble i sprzęt. Uroczyste otwarcie po remoncie nastąpiło 4 stycznia 1975 r. Przedstawione zmiany były ściśle związane z rozwojem działalności Biblioteki Publicznej, rozwojem księgozbioru, a także coraz większą ilością czytelników. Według danych pochodzących z Kroniki Biblioteki, ilość woluminów będących w dyspozycji Biblioteki wzrosła z 2140 tomów w 1951 r. do 7059 tomów w 1964 r., czyli ponad trzykrotnie.
Biblioteka organizacyjnie podzielona została na trzy działy pod względem oferowanej literatury: dziecięcej, dla dorosłych i pozostałej. Jednak oprócz udostępniania zbiorów Biblioteka organizowała także spotkania autorskie, konkursy literackie i odczyty.
Biblioteka na koniec 1963 roku mogła poszczycić się 641 czytelnikami, którzy wypożyczyli ogółem 9354 książki. Jeden czytelnik średnio wypożyczył więc w trakcie roku 15 książek.
Po połączeniu z Zakładową Biblioteką ZPS „Karolina”, zasobność Biblioteki Publicznej wzrosła jeszcze bardziej, do około 7,5 tysiąca w 1966 roku.

źródło: SOKiBP, tekst: Sylwester Bartczak

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Judyta Tonder powołana do kadry Dolnego Śląska

Spektakl „Kot w butach” na rozpoczęcie ferii