Wizyta gości z Republiki Czeskiej

Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej gościła uczniów z Teplic w ramach rozwoju współpracy z gminami partnerskimi, rozbudzania zainteresowań wzajemną kulturą i osiągnięciami, a także rozbudzania chęci poznawania wspólnie sąsiadujących krajów Polski i Czech. Promując zdrowy styl życia przez zabawę we współzawodnictwo sportowe rozegrano z gośćmi mecz piłki nożnej (wygrała reprezentacja Jaworzynian 12 : 2) oraz przeprowadzono rozgrywki w „dwa ognie” (wynik tych zmagań 2 : 1 dla dziewcząt z Jaworzyny Śląskiej). Oto dalsza część relacji słowami uczniów szkoły.

Po słodkim poczęstunku pojechaliśmy tym razem zwiedzać powiatowe miasto Świdnicę. Pokazaliśmy naszym sąsiadom nowo wybudowaną Wieżę Ratuszową otwartą w 2012r. Budynek nowej wieży ratuszowej ma niemal 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji, co gwarantuje wspaniałe widoki  z wysokości 38 metrów, z których doskonale widać panoramę miasta wraz z najbliższą okolicą. Pogoda nam dopisała, widoki były fantastyczne.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Świdnickie muzeum powstało w 1967 roku. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce, które szeroko zajmuje się tematem handlu w dawnych czasach i posiada tak wiele eksponatów z nim związanych.  Uczniowie mogli w nim zobaczyć aranżację apteki z XIX wieku, sklep kolonialny, ekspozycję metrologiczną, aranżację stacji benzynowej sprzed II wojny światowej, ekspozycję kupiecką, kasy sklepowe i kalkulatory, kramy bogatych kramarzy oraz ekspozycję piwowarską. Na piętrze mieliśmy okazje zobaczyć salonik z niezwykle cennymi i pięknymi meblami barokowymi oraz repliką stołu i krzeseł wykonanych w stylu XIX – wiecznych mebli angielskich.

Zwiedzając powiatowe miasto Świdnicę udaliśmy się jeszcze do Katedry, jednego z największych kościołów Dolnego Śląska. We wnętrzu uderza przede wszystkim ogrom budowli. Sama nawa główna ma 71 m dług., 10 m szer. i 25 m wys. Łączna szerokość trzech naw wynosi 27 m. Do naw bocznych dobudowano w różnym okresie 6 kaplic. Katedra zrobiła na naszych gościach spore wrażenie. Po emocjach związanych ze zwiedzaniem Świdnicy udaliśmy się do Gimnazjum w Jaworzynie na obiad. Po wspólnym posiłku zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i niestety nastał czas pożegnania.

źródło: Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej

 

Podobne artykuły