w

W sobotę o 17:00 zawyją syreny

Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie

W sobotę, 1 sierpnia, o godz. 17:00, na polecenie wojewody dolnośląskiego, zostanie przeprowadzony trening systemu wczesnego ostrzegania. W ten sposób uczczona zostanie 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W całym województwie zawyją syreny alarmowe emitując sygnał „Ogłoszenie alarmu”.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

źródło: IPN, fot.: WIkipedia

Sylwester Bartczak

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Rota Św. Barbary Jaworzyna Śląska

Rota św. Barbary na kolejnej edycji Dobyvani

Poświęcenie pojazdów Pasieczna

W Pasiecznej poświęcono pojazdy