W Pasiecznej poświęcono pojazdy

Św. Krzysztof to patron Ameryki i Wilna; siedzib ludzkich i grodów, a także chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, introligatorów, modniarek. Najbardziej jednak znany jest jako patron wszystkich podróżników.

Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora. Dlatego dawniej malowano jego postać przy wejściach do kościołów, na basztach miejskich, na feretronach i sztandarach, także na wielu kamienicach przy ruchliwych ulicach – takie kamienice w średniowieczu nazywano „Krzysztoforami” (m.in. w Krakowie).

Dzień liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa przypada 25 lipca. W tym samym dniu obchodzimy także Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W minioną niedzielę, 26 lipca 2020 r., przy kościele w Pasiecznej odbyło się z tej okazji błogosławieństwo i poświecenie pojazdów. Wśród dużej liczby samochodów znalazł się również pojazd Ochotniczej Straży Pożarnej z Pasiecznej. Poświęcenia dokonał ks. Mariusz Kubik.

źródło, fot: OSP Pasieczna

nv-author-image

Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od prawie dekady lat portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.