W obronie kolejowych zabytków

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej prowadzi akcję w obronie zabytkowych wagonów z lat 1890-1920, znajdujących się na stacji Jaworzyna Śląska.  Zgromadzone na terenie węzła kolejowego w Jaworzynie wagony są sukcesywnie  dewastowane i niszczone  przez złomiarzy oraz upływ czasu. Pomimo tego, że wagony są w większości wpisane do rejestru zabytków, PKP S.A ani służby takie jak Wojewódzki Konserwator Zabytków w ciągu ostatnich lat nie podjęły żadnych kroków w kierunku właściwego zabezpieczenia zabytków.  Członkowie SMKJ kilkakrotnie i bezskutecznie interweniowali w sprawie niszczejącego i dewastowanego majątku PKP u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wagony należą do PKP S.A. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu, które według informacji członków Stowarzyszenia planuje sprzedaż zabytków. Może to  grozić zniszczeniem wagonów przez potencjalnego nabywcę, który nie będzie zainteresowany renowacją zabytkowego taboru (oddaniem na złom).

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej w dniu  17.11.2012r od godziny 10:00 planuje wykonanie prac zabezpieczających dwa zabytkowe wagony, odstawione na stacji Jaworzyna Śląska. Każdy, kto chce wesprzeć inicjatywę SMKJ proszony jest o kontakt telefoniczny. Numer telefonu dostępny jest na stronie www.smkjaworzyna.pl.tl.

źródło: SMKJ, Łukasz Romaniecki.

Podobne artykuły

One Thought to “W obronie kolejowych zabytków”

  1. Kolejorz

    Skandal jak sie traktuje zabytki

Comments are closed.