w

Ulica Rotmistrza W. Pileckiego

Radni Rady Miejskiej na ostatniej sesji zdecydowali o nadaniu nazwy nowo powstającej ulicy w obrębie tzw. „dzielnicy generalskiej”. Nowa ulica jest drogą prostopadłą do ulicy Bema. Jednogłośnie postanowiono, że będziecie ona nazywać się ulicą Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Jako ochotnik dostał się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie jako więzień organizował ruch oporu. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście. Po wojnie został skazany na karę śmierci, po procesie w, którym komunistyczna prokuratura postawiła mu m.in. zarzut prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz gen. Andersa. Wyrok wykonano25 maja 1948 w Warszawie. Jego ciało zostało zakopane najprawdopodobniej na wysypisku śmieci. W 1990 roku Naczelna Izba Prokuratury Wojskowej podjęła rewizję procesu, na skutek czego doszło do anulowania zapadłego wyroku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Rotmistrza Witolda Pileckiego Orderem Orła Białego.

 źródło: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej

Sylwester Bartczak

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Jeden komentarz

  1. Powinniśmy zmienić nazwę ulicy 1 maja na kolejową lub dworcową. Tak historycznie.

Ładowanie…

0

Darmowy Internet w całej Polsce

Konkurs recytacji i poezji śpiewanej