Tunel pod dworcem w Jaworzynie jeszcze w tym roku

Rozpoczęły się prace budowlane przy jednej z najistotniejszych dla mieszkańców Jaworzyny Śląskiej inwestycji kolejowych. Mowa oczywiście o przedłużeniu przejścia pod peronami, umożliwiającego bezpieczne przejście na drugą stronę miasta oraz wygodniejszy dostęp pasażerów do peronów na stacji kolejowej. Tunel pozwoli także na powiązanie gminnych inwestycji typu „Park and Ride” z transportową infrastrukturą kolejową.

Inwestycja długo pozostawała w sferze marzeń mieszkańców Jaworzyny Śląskiej, którzy pieszo musieli nadkładać drogi aby dostać się z jednej strony miasta na drugą. Często doprowadzało to także do sytuacji, w których „niecierpliwi” skracali sobie drogę przez teren kolejowy, co doprowadziło do wielu niebezpiecznych sytuacji, w tym wypadków śmiertelnych. Doraźne dyżury Służby Ochrony Kolei, która próbowała mandatami odstraszyć osoby chcące nielegalnie skracać sobie drogę przez teren kolejowy także nie przynosiły skutków w postaci poprawy bezpieczeństwa. Gmina Jaworzyna Śląska próbowała prowadzić dialog z kolejowymi spółkami na temat rozwiązania tego problemu. Padały propozycje budowy kładki nad torami, strzeżonego przejazdu kolejowego. Żadna z tych propozycji nie doczekała się realizacji.

Światełko w kolejowym tunelu zaświeciło się w momencie rozpoczęcia przez kolejowe spółki remontu dworca, a następnie peronów I i II wraz z przebudową rozjazdów. Pojawiło się źródło finansowania oraz autentyczna chęć wszystkich stron w celu rozwiązania komunikacyjnego problemu Jaworzyny Śląskiej, w który także włączyła się Gmina rozpoczynając inwestycje typu „Park and Ride”.

Ostatecznie w październiku 2018 roku w Jaworzynie Śląskiej, z inicjatywy Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza odbyło się spotkanie prezesów kolejowych spółek, posłów z naszego regionu oraz ministra ds. transportu, a także władz województwa dolnośląskiego. Podczas krótkiej konferencji wspólnie ogłoszono decyzję o realizacji inwestycji w przedłużenie tunelu pod peronami i budowę bezpiecznego przejścia dla pieszych oraz remoncie II peronu stacji kolejowej.

Wykonawcą zdania „Rozbudowa przejścia pod torami wraz z przebudową peronu nr 2 w stacji Jaworzyna Śląska” w ramach projektu: „Prace na linii kolejowej nr 274 Wrocław-Zgorzelec na odcinku Wrocław-Jelenia Góra oraz przyległych łącznicach” jest firma INTOP Warszawa Sp. z o.o. Wartość podpisanej umowy wynosi 24,350 mln zł (netto). Prace zostaną zrealizowane do końca przyszłego roku. Budowane przedłużenie dotychczasowego tunelu będzie miało długość 45 metrów, a całość drogi dla pieszych o szerokości 5,5 metra, wraz z pochylnią od strony ulicy Powstańców – 120 metrów. W ramach prowadzonych prac budowlanych wyremontowany zostanie peron numer dwa.

źródło: własne, PKP PLK S.A.

Podobne artykuły