w

Święto Niepodległości w Jaworzynie bez zgromadzeń

Święto Niepodległości Jaworzyna Śląska

102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w tym roku była wyjątkowa. Wszystko ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia. W Gminie Jaworzyna Śląska obchody też miały ograniczony charakter.

Tradycją ostatnich lat stała się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska. W tym roku uboższa o udział pocztów sztandarowych i mniej liczna. Podobnie nie odbył się grupowy przemarsz pod pomnik odsłonięty w setną rocznicę odzyskania niepodległości i wspólne odśpiewanie „Roty. W imieniu mieszkańców Gminy pamiątkową wiązankę pod pomnikiem złożyły Władze Gminy: Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz i jego Zastępca Marek Zawisza oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Nazimek.

Tradycyjny jaworzyński Bieg Niepodległości odbył się w formie wirtualnej. Aby spełnić obowiązujące obostrzenia, udział w biegu polegał na przebiegnięciu samodzielnie wybranego przez siebie dystansu oraz udokumentowaniu tego fotografią. Pomimo mniej atrakcyjnej formuły, w akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Spośród wszystkich, którzy wzięli udział w akcji, 11 listopada zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez Gminę Jaworzyna Śląska. W tym trudnym okresie były to głównie vouchery na usługi, do zrealizowania u przedsiębiorców z terenu naszej gminy.

Obchody naszego Narodowego Święta przeniosły się do sieci Internet. Jeszcze przed zamknięciem instytucji kultury, SOKiBP i jego formacja taneczna „Fart” przygotowali nagranie z okolicznościowym układem tanecznym. Zorganizowano też konkurs plastyczny o tematyce związanej z polskimi legendami.

W szkołach na terenie naszej Gminy dzieci wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Podczas zdalnych lekcji, 10 listopada, punktualnie o godz. 11:11 uczniowie i nauczyciele z całego kraju odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W przedszkolu i oddziałach przedszkolnych dzieci wzięły udział w specjalnych zajęciach.

Mieszkańcy Gminy Jaworzyna Śląska także świętowali. W wielu oknach i na balkonach pojawiły się biało-czerwone flagi. Niektórzy obchodzili Narodowe Święto spokojnie, spędzając czas z rodziną i najbliższymi. Inni aktywnie: biegając, jeżdżąc na rowerze. Każdy na swój sposób, ale pamiętając o źródłach naszej niepodległości.

źródło: SOKiBP, Przedszkole Chatka Puchatka w Jaworzynie Śląskiej, własne

Sylwester Bartczak

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
piłka

Grom wygrywa, Karolina i Venus bez punktów

Ślub Jaworzyna Śląska 1948

Z Kazachstanu do Jaworzyny Śląskiej