„Śmieciowa rewolucja” w Gminie Jaworzyna Śląska

smieciOd 1 lipca 2013 roku w całej Polsce zaczął funkcjonować nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Wprowadzenie tego systemu, nazwane „rewolucją śmieciową” zrzuciła na gminy odpowiedzialność za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Już od momentu uchwalenia przez Sejm RP tzw. ustawy śmieciowej, wzbudzała ona dużo kontrowersji.

Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 29 listopada br. radnym Rady Miejskiej przedstawiono informację, dotyczącą funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami w Gminie Jaworzyna Śląska. Oto kilka wybranych z niej statystyk, według stanu na dzień 20.11.2013 r.

Każdy właściciel nieruchomości, użytkownik, zarządca, a także inny podmiot, który włada nieruchomością ma obowiązek złożenia tzw. deklaracji śmieciowej. W naszej gminie zostało złożonych 3408 deklaracji, z których 470 (czyli 13,79% wszystkich) dotyczy odpadów niesegregowanych. Są tacy, którzy nie złożyli jeszcze deklaracji. Urzędnicy szacują, że w przypadku podmiotów odpowiedzialnych za nieruchomości zamieszkałe nie złożono 82 deklaracji. W przypadku nieruchomości niezamieszkałych (firmy) urzędnikom brakuje 29 takich dokumentów.

Od 1 lipca do końca listopada do kasy Gminy powinno wpłynąć 519.391,00 zł z tytułu podatku śmieciowego. Do 19 listopada br. zobowiązane podmioty wpłaciły 448.462,12 zł, co daje nam łączną kwotę zaległości w wysokości 71.767,88 zł (czyli 13,81% w stosunku do ogólnej kwoty). Aby „przypomnieć” podatnikom o zapłacie Gmina wysłała 566 upomnień dotyczących zaległości. Do 17 października 2013 roku po upomnieniach mieszkańcy i zobowiązane ustawą podmioty wpłacili 26.336,37 zł, czyli połowę zaległości.

smieciNa terenie gminy utworzono Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do którego każdy mieszkaniec, opłacający w terminowo podatek śmieciowy może oddać określone rodzaje odpadów, pochodzące z ich gospodarstw. Organizowane są także zbiórki odpadów wielkogabarytowych (w formie tzw. wystawek). Ostatnia z nich okazała się rekordowa. Zebrano podczas niej 26 ton odpadów.

Funkcjonowanie nowego systemu budzi także zastrzeżenia. Radni podczas Sesji pytali urzędników między innymi o możliwość wystawienia dodatkowych gniazd z pojemnikami na odpady segregowane i zmiany w harmonogramie wywozów odpadów. Problemem okazuje się także sprzątanie resztek nieczystości, które pozostaną przy śmietnikach i w ich obrębie po przyjeździe śmieciarki. Poruszono też temat punktu poboru opłat, który okresowo funkcjonuje w Ośrodku Pomocy Społecznej. Okazuje się, że cieszy się on znikomą popularnością i w najbliższym czasie zostanie zlikwidowany. Niewątpliwie do sprawnego  funkcjonowania całego systemu potrzebne są czas i zgranie się odpowiednich służb miejskich z firmą, która obsługuje naszą gminę. Nie bez znaczenia jest też to, że część mieszkańców nie przywykła jeszcze do nowej, „śmieciowej” rzeczywistości.

Tymczasem…

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w czwartek, 28 listopada br. orzekli, że niezgodny z Konstytucją RP jest cały art. 6k ustawy śmieciowej w zakresie, w jakim pozwala gminom samodzielne ustalać stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnym. Sędziowie uznali, że brak w ustawie górnego progu opłat nie daje się pogodzić z Konstytucją RP. Ta określa bowiem jasno, że samorządy mogą ustalać podatki tylko i wyłącznie w ścisłych ramach określonych ustawą. Trybunał orzekł też, że ustawa daje w tej kwestii zbyt dużą swobodę samorządom. Sejm ma półtora roku na przygotowanie odpowiednich zmian do ustawy, aby ta była zgodna z Konstytucją. Trybunał badał przepisy ustawy śmieciowej na wniosek Rady Miasta Świdnika, grupy posłów SLD  i grupy posłów PiS. To nie koniec jednak perypetii ustawy śmieciowej w Trybunale, gdyż osobny wniosek o sprawdzenie zgodności ustawy śmieciowej z Konstytucją złożony został przez Radę Miejską Inowrocławia, która podważyła przede wszystkim ideę przetargów na odbiór i zagospodarowanie śmieci. Należy więc oczekiwać, że w najbliższej przyszłości czekają na nas kolejne zmiany, dotyczące tego, co się będzie działo z naszymi śmieciami i – co najważniejsze – ile za nie zapłacimy.

źródło: własne, Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej

BS

Podobne artykuły

2 Thoughts to “„Śmieciowa rewolucja” w Gminie Jaworzyna Śląska”

  1. mongol18

    Przywoźcie śmieci do Nowic tam na tyłach numeru 44 gruz,papa,styropian,worki po cemencie jest nawet luzem eternit itd.teren nie ogrodzony to zawsze coś możecie zostawić na pamiątkę.To jest ekologia!!!

  2. patologia

    mongol18, do lasu tez mozna dalej wozic 🙂

Comments are closed.