Ruszył Powszechny Spis Rolny

Powszechny spis rolny

Od 1 września 2020 r. na terenie całej Polski, w tym w Gminie Jaworzyna Śląska ruszył Powszechny Spis Rolny. Jest to najważniejsze dla polskiego rolnictwa obowiązkowe badanie statystyczne, które potrwa do 30 listopada 2020 r.

Spisy rolne dostarczają kluczowych danych. Na ich podstawie prowadzone są m.in. analizy zmian jakie zaszły w rolnictwie w ciągu ostatnich 10 lat. Pozyskane dane wykorzystywane są do podejmowania strategicznych decyzji niezbędnych do realizacji krajowej, regionalnej oraz lokalnej polityki rolnej i społecznej wsi. Tym samym ważne są też dla każdego rolnika.

Całkowite bezpieczeństwo danych zebranych w spisie zapewnia ustawa o spisie rolnym. Wszystkie informacje uzyskane w trakcie spisu chronione są tajemnicą statystyczną. Będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do przygotowania zbiorczych opracowań statystycznych. Oznacza to, że nie będzie możliwa identyfikacja poszczególnych osób i gospodarstw rolnych.

Powszechny Spis Rolny 2020 będzie prowadzony przede wszystkim metodą samospisu internetowego. Tą metodą rolnicy mogą sami spisać się przez Internet, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej od 1 września br. na stronie internetowej pod adresem www.spisrolny.gov.pl.

W sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Można także udać się do Urzędu Gminy, gdzie pracownik biura spisowego pomoże wypełnić formularz na przygotowanym stanowisku komputerowym.

Z rolnikami mogą kontaktować się również rachmistrzowie spisowi – telefonicznie lub osobiście. Będą oni wyposażeni w identyfikatory ze zdjęciem oraz upoważnienia do realizacji spisu. Ich tożsamość będzie można dodatkowo zweryfikować dzwoniąc pod wyżej wymieniony numer infolinii.

źródło: GUS, Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej