w

Przedszkolaki uczą się języka migowego

Nauka Języka migowego w przedszkolu w Jaworzynie Śląskiej

Język migowy jest językiem, który wyraża myśli i słowa za pomocą gestu i obrazu. W tym roku szkolnym uczą się go przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego „Chatka Puchatka” w Jaworzynie Śląskiej i trzeba przyznać, że „miganie” idzie im coraz lepiej.


Nauczanie języka migowego to niezwykła innowacja pedagogiczna, w jaworzyńskiej placówce realizowana jest w ramach projektu „Migające maluchy”. – Nauka polskiego języka migowego to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, ale zapoznanie ich z nowym, alternatywnym sposobem komunikacji z jednoczesnym rozbudzeniem wrażliwości i otwartości na osoby niepełnosprawne ¬ mówi dyrektor Przedszkola Samorządowego „Chatka Puchatka” Jadwiga Chrobak.

Język migowy dla dzieci słyszących to nie tylko poznanie nowego sposobu komunikacji, ale również nauka empatii, rozwój mowy i rozwój intelektualny dziecka. – Zajęcia mają również na celu usprawnienie pracy rąk i ogólnej motoryki ciała poprzez  przekazywanie znaków za pomocą gestów. Odtwarzanie z pamięci znaków języka migowego rozwija u dzieci wyobraźnię  i pobudza je do myślenia. Zajęcia wpływają pozytywnie na rozwój kompetencji społecznych. Dzieci, dzięki nauce języka migowego, mają możliwość nauczenia się wyrażania emocji poprzez mimikę twarzy, bez używania głosu – dodaje Jadwiga Chrobak.

Przedszkolaki biorą aktywny udział w zajęciach, chętnie uczą się nowych znaków. Często wykorzystują je w zabawach, inscenizacjach, zajęciach dramowych rozwijających ich wyobraźnię. Zajęcia prowadzi Anna Krasnoborska – wychowawczyni grupy „Kłapouszki”.

źródło: Przedszkole „Chatka Puchatka” w Jaworzynie Śląskiej, Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Dodaj komentarz

Turniej z okazji 75 lat MKS Karolina Jaworzyna Śląska logo

Turniej żaków z okazji 75-lecia MKS Karolina

Piłka nożna Jaworzyna Śląska

Kluby gotowe do rundy wiosennej? Komu kibicujesz?