Pomagamy na kresach

Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej włączyło się do akcji zainicjowanej przez Telewizję Wrocław i Panią Redaktor Grażynę Sondej – Orłowską „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i odzewem nie tylko ze strony uczniów i pracowników szkoły, ale również mieszkańców Jaworzyny Śląskiej.

Dzięki życzliwości Księdza Proboszcza Janusza Stokłosy gimnazjaliści mogli przeprowadzić zbiórkę w kościele wśród uczestników wszystkich mszy świętych w dniu 22 kwietnia, którzy ofiarnie wsparli to szczytne przedsięwzięcie.

Dzięki hojności parafian, uczniów i pracowników jaworzyńskiego gimnazjum oraz radnych Rady Miasta zebrano kwotę w wysokości 1690 zł., którą przekazano na konto organizatorów akcji.

Za wschodnią granicą pozostały ślady naszej przeszłości – groby naszych bliskich i bohaterów. Dzięki swojej szczodrości jaworznianie przyczynią się do tego, że ślad po Nich nie zaginie.

Wszystkim darczyńcom przekazujemy w imieniu organizatorów akcji serdeczne podziękowania.

Szkoły biorące udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wezmą udział w uroczystym podsumowaniu połączonym z patriotyczną paradą pocztów sztandarowych i występami zespołów wokalnych oraz tanecznych z Białorusi i Ukrainy. Uroczystość odbędzie się na wrocławskim Rynku 18 maja.

Na pewno nie zabraknie tam delegacji z jaworzyńskiego gimnazjum. W ramach podsumowania akcji, na zaproszenie Władz Miasta oraz Pana Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej, w dniach od 17 do 20 maja w naszej gminie gościł będzie zespół taneczny „Białe Skrzydła” z Mołodeczna na Białorusi.

Jaworzyńscy gimnazjaliści po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, zapraszając członków zespołu na trzydniową gościną do swoich domów. W dniu 19 maja o godzinie 15 na terenie gimnazjum będziemy mieli możliwość podziwiania umiejętności tanecznych zespołu (więcej na temat występu tutaj, red.). Występ będzie podziękowaniem dla mieszkańców Jaworzyny Śląskiej za włączenie się do akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” . Impreza ma charakter otwarty, wszyscy zainteresowani są mile widziani.

Trwają też przygotowania do wyjazdu grupy gimnazjalistów z opiekunami do Latyczowa na Podole. Będą tam odnawiali groby i porządkowali cmentarz, na którym spoczywa wielu Polaków.

Wszystkie opisane działania przyczyniają się do tego, że uczniowie lepiej poznają historię swojego narodu i biorą udział w niecodziennej lekcji patriotyzmu.

źródło: www.jaworzyna.net, A. Ryś

Podobne artykuły

2 Thoughts to “Pomagamy na kresach”

  1. zacznijcie pomagać tu, a nie na Kresach, tyle jest do zrobienia w samej Jaworzynie, że głowa boli.

  2. zacznijcie pomagać tu, a nie na Kresach, tyle jest do zrobienia w samej Jaworzynie, że głowa boli.

Comments are closed.