Obchody Święta Niepodległości

Jaworzyna Śląska obchody Święta

W miniony weekend obchodziliśmy sto pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak przebiegały te uroczystości w Gminie Jaworzyna Śląska?

Uczniowie do hymnu

Już w  piątek, o godz. 11.11 we szkołach naszej gminy rozbrzmiał hymn śpiewany przez uczniów i nauczycieli. Inicjatywa ta była ponowieniem ubiegłorocznego pomysłu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży – „Szkoła do hymnu”, czyli odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu państwowego. Jaworzyńskie przedszkolaki zaś, oprócz śpiewania, wzięły także udział w konkursie recytatorskim wierszy patriotycznych.

Jaworzyńskie dzieci stanęły do hymnu państwowego

XIII Turniej Tenisa Stołowego


W niedzielę 10 listopada, na sportowo świętowali tenisiści stołowi. Już po raz trzynasty w Sali sportowej Szkoły Podstawowej odbył się Turniej Tenisa Stołowego, zorganizowany przez sekcję tenisa stołowego GLKS  Jaworzyna Śląska i SOKiBP, w którym wzięło udział ponad 30 zawodników z całego Dolnego Śląska. Rywalizacja przebiegała w kilku kategoriach, a najlepszym zawodnikiem został Tomasz Pieśla.

Wyniki turnieju:

Kategoria do 20 lat:
I miejsce – Patryk Zieliński
Kategoria 21-49 lat:
I miejsce – Tomasz Pieśla
II miejsce – Marcin Świrski
III miejsce – Filip Pilarczyk
Kategoria 50 lat i więcej:
I miejsce – Bogusław Charczuk
II miejsce – Marek Poręba
III miejsce – Stanisław Zagajewski
Kategoria niezrzeszeni:
I miejsce – Robert Sempryk
Kategoria gra podwójna:
I miejsce – Sylwester Poręba, Tomasz Pieśla
II miejsce – Kamil Kowalewski, Sebastian Haznal
III miejsce – Filip Pilarczyk, Adam Mikulicz

Jaworzyna Śląska turniej tenisa stołowego
XIII Turniej Tenisa Stołowego – nagrodzeni zawodnicy

Uroczysta Sesja, Msza Święta i „Rota”

Uroczystości o bardziej oficjalnym charakterze odbyły się 11 listopada. Rozpoczęła ja uroczysta sesja Rady Miejskiej. Jej głównym celem było wręczenie tytułów honorowych „Zasłużony dla Gminy Jaworzyna Śląska”. Wyróżnienia te przyznali radni, a 11 listopada był odpowiednim dniem na ich wręczenie. Wśród osób uhonorowanych dominowali byli i obecni strażacy, a więc osoby poświęcające swój czas i wysiłek dla zapewnienia bezpieczeństwa w swoich lokalnych społecznościach. Tytuł honorowy odebrał również Pan Tadeusz Duśko, który od wielu lat jest sołtysem Nowic.

W ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości, w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, na którą licznie przybyli mieszkańcy Gminy Jaworzyna Śląska. Po Mszy i okolicznościowym przemówieniu Burmistrza Jaworzyny Śląskiej wszyscy zebrani udali się w pochodzi przy muzycznym akompaniamencie pod pomnik upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości, który rok temu został uroczyście odsłonięty. Pod pomnikiem przedstawiciele władz gminy w imieniu mieszkańców i swoim złożyli wiązanki kwiatów, a także krótkie okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej Pan Artur Nazimek.

Jaworzyna Śląska obchody Święta
Uroczystości pod pomnikiem odsłoniętym z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Przez Polskę, Jaworzyna Śląska

Jaworzyński Bieg Niepodległości

Obchody naszego narodowego święta, tradycyjnie zakończyły się na Stadionie Miejskim. Tam swój start oraz metę miał  Bieg Niepodległości. Sprzyjająca aura oraz pozytywne doświadczenia z ubiegłorocznych edycji sprzyjały frekwencji. Na starcie biegu zameldowało się ponad 200-stu uczestników. Podzieleni na trzy kategorie wiekowe, w okolicznościowych koszulkach, rywalizowali (w zależności od kategorii wiekowej) na trasie zorganizowanej na stadionie lub dłuższej biegnącej również leśnymi ścieżkami. Obyło się bez poważnych kontuzji. Miejsca nie były najważniejsze bowiem organizatorzy doceniali sam udział. Wśród wszystkich biorących udział w biegu rozlosowano nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów – Gminę Jaworzyna Śląska, firmę „Jako”, Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” sp. z o. o. oraz Restaurację „Magnolia Rast” w Jaworzynie Śląskiej. Po wysiłku na uczestników biegu i kibiców  czekał pyszny bigos oraz ciepłe napoje.

Bieg Niepodległości w Jaworzynie Śląskiej
Bieg Niepodległości w Jaworzynie Śląskiej

Święto Niepodległości było również okazją do wręczenia naszym strażakom ochotnikom nowo zakupionego sprzętu (głównie pomp i pił), który udało się pozyskać w ramach programu „Mały Strażak”, przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bieg Niepodległości w Jaworzynie Śląskiej
Strażacy w Święto Niepodległości otrzymali nowoczesny sprzęt ratunkowy

źródło: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej

nv-author-image

Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od prawie dekady lat portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.