Nowa pracownia przyrodnicza

W Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej dokonano uroczystego otwarcia nowej pracowni przyrodniczej. Dzieci uczęszczające do podstawówki w Jaworzynie będą mogły zdobywać nowa wiedzę w najnowocześniejszych warunkach i przy użyciu technologii, o których dotychczasowi absolwenci szkoły nawet nie marzyli.

Na wyposażeniu pracowni, oprócz stanowisk komputerowych znalazła się między innymi tablica multimedialna, dzięki której przyswajanie wiedzy przez uczniów nabiera całkowicie nowego wymiaru. Dzieci będą mogły korzystać z prezentacji multimedialnych, interaktywnych programów, ułatwiających poznawanie świata. Nowe możliwości przekazywania wiedzy są także ogromnym wyzwaniem dla nauczycieli.

Sprzęt, będący na wyposażeniu pracowni pozwala nauczycielom na zaprezentowanie wielu mechanizmów działania świata. Mikroskopy, zestawy do eksperymentów chemicznych i fizycznych, nowoczesne oprogramowanie komputerowe, umożliwiają pokazanie w praktyce wielu zjawisk, o których do tej pory nauczyciele mogli jedynie teoretyzować.

Tak o wyposażeniu pisze sama szkoła:

Nasza szkoła pozyskała pracownię przyrodniczą wyposażoną w 30 stanowisk pracy uczniów, w tym 6 komputerów. Wyposażenie pracowni to również tablica multimedialna, o szerokich możliwościach projekcyjnych, matematycznych , technicznych. Zestawy do eksperymentów z zakresu badania właściwości powietrza ,wody, prądu elektrycznego, zjawisk elektrostatycznych, magnetyzmu i zmysłów. Najnowocześniejszym programem badawczo-analizującym dane jest zestaw interfejsów Cobra 4.W/w program bada zjawiska atmosferyczne: ciśnienie, wilgotność, temperaturę powietrza, bada również odruchy człowieka: bicie serca, napięcie mięsni, tętno, ruchy źrenic. Dane uzyskane podczas badania można zanalizować na wykresach liniowych, słupkowych i na diagramach. Zestaw Cobra 4 z interfejsem można zabrać i wykorzystać podczas zajęć w terenie, urządzenie zapisuje dane i po powrocie można je poddać analizie. W wyposażeniu pracowni są też mikroskopy z kamerą i odpowiednim oprogramowaniem do obserwacji organizmów niewidocznych gołym okiem. W programach można zakładać katalogi opisywać je i obrabiać. Tablet to kolejna nowość współpracująca z tablicą interaktywną. Służy do pracy na tablicy na odległość. Niezwykle przydatny w nauczaniu przyrody jest wizualizer- układ lamp i kamer przenoszący obraz ( również 3D) na tablicę, powiększający przedmioty, ilustracje. Kamera z aparatem fotograficznym i specjalnym oprogramowaniem służy do zapisywania zjawisk przyrodniczych . Zestawy szkła laboratoryjnego z odczynnikami , palniki i uchwyty, to wyposażenie dzięki, któremu uczniowie będą mogli eksperymentować i poznawać substancje występujące w otaczającym świecie. Do tablicy interaktywnej dołączony jest zestaw tablic i projekcji multimedialnych z zakresu fauny, flory, treści geograficznych, astronomicznych, anatomii i fizjologii człowieka.

Program Testico to nowoczesna forma sprawdzania umiejętności oraz badania poziomu wiedzy uczniów na różnych etapach nauczania. Program Testico jest programem 3 letnim, zapisuje i ustala poziom zdobycia wiedzy przez określonych uczestników procesu nauczania. Każdy uczeń otrzymuje kod, który staje się jego wizytówką w programie. Program na bieżąco dokonuje analizy wyników.

Otwarcia pracowni dokonali Burmistrz Jaworzyny Śląskiej – Pan Grzegorz Grzegorzewicz oraz jego Zastępca – Pan Marek Zawisza. Z ramienia samorządu uczniowskiego wstęgę przecięła Weronika Legendziewicz, a na uroczystość zaproszono Dyrektorów szkół i instytucji z terenu Gminy. Łączna wartość wyposażenia pracowni to 178 tysięcy złotych.

Zobacz galerię zdjęć z otwarcia pracowni

Podobne artykuły