w

Nie jedź czołgiem – odśnież auto!

Samochód zima odśnieżanie

Policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Świdnicy przypominają o odpowiednim przygotowaniu samochodu w okresie zimowym. Aura póki co nas nie rozpieszcza. Pada śnieg, a na drogach jest bardzo ślisko. Jeżeli jeszcze nie zmieniliśmy opon z letnich na zimowe, to powinniśmy to zrobić jak najszybciej. Pamiętajmy też o odśnieżeniu pojazdów zanim wyruszymy w podróż. Przecież zależny od tego nasze bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że niskie temperatury sprawiają, iż stosowanie letnich opon w samochodach staje się mało efektywne. Droga w przypadku nagłego hamowania wydłuża się o kilkadziesiąt metrów, przy jeździe z prędkością 50 km/h, a to z kolei może doprowadzić do wypadku. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to niezwłocznie wymieńmy opony z letnich na zimowe.

Bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem na drogę. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany tak, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka.

Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem na drogę, tym bardziej poprawi się nasze bezpieczeństwo.

źródło: KPP Świdnica

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Ferie Jaworzyna Śląska Sokibp

Ferie zimowe z wyzwaniami

Jaworzyna Śląska interwencja LPR

Interwencja służb ratowniczych przy ul. Pocztowej