Minister pracy i polityki społecznej w ZPS Karolina

ZPS Karolina Jaworzyna Śląska

Zakłady Porcelany Stołowej Karolina w Jaworzynie Śląskiej odwiedziła dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Pani minister towarzyszyli minister klimatu Ireneusz Zyska, poseł na Sejm RP Marcin Gwóźdź. Obecni byli także wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa i Ewelina Szydłowska, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Delegację przywitali Zarząd ZPS „Karolina” Sp. z o. o., na czele z Prezesem Józefem Dziedzicem oraz gospodarze Gminy Jaworzyna Śląska, reprezentowani przez Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza i jego zastępcę, Marka Zawiszę.

Zwiedzanie zakładu

Po rozmowie z władzami spółki, minister zwiedziła zakład. Przewodnikiem grupy był sam Prezes Spółki, który opowiadał o skomplikowanym procesie produkcji pięknej, jaworzyńskiej porcelany. Goście byli zadziwieni wysokim poziomem automatyzacji produkcji. Największe wrażenie wywarły na nich jednak czynności, wykonywane ręcznie przez pracowników, a zwłaszcza zdobienie porcelany.

Konferencja prasowa

W pomieszczeniach wzorcowni zakładu, odbył się briefing prasowy. Jego głównym tematem były działania rządu RP w ramach tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Jaworzyński zakład jest jednym z wielu, które skorzystały z programów wsparcia dla biznesu, w związku z epidemią COViD-19. Łączna pomoc, jaką otrzymały Zakłady Porcelany Stołowej Karolina Sp. z o. o., szacowana jest na 2 mln 300 tys. złotych. Jak podkreślał Prezes Józef Dziedzic, działania Spółki, szybka pomoc rządu oraz wyrzeczenia ze strony pracowników, pomogły spółce utrzymać zatrudnienie. Obecnie w jaworzyńskiej fabryce porcelany pracuje 460 osób, w tym 14 pracowników z Ukrainy. Od początku kryzysu związanego z epidemią koronawirusa SARS CoV-2 nikt nie został zwolniony. Wszyscy obecni na briefingu podkreślali konieczność kontynuowania dobrej współpracy rządu, samorządów i pracowników z przedsiębiorcami.

nv-author-image

Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od prawie dekady lat portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.