Koronawirus, kolejne zachorowania, od jutra zaostrzenie wymagań sanitarnych

Koronawirus Jaworzyna Śląska

Według informacji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy, 9 października 2020 r., na godz. 14:00, w powiecie świdnickim zanotowano 14 nowych zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV2, w tym dwa na terenie Gminy Jaworzyna Śląska. Od początku epidemii koronawirusa wykryto na terenie naszej gminy 8 zakażeń. Dzisiaj, według informacji MInisterstwa Zdrowia w całej Polsce wykryto 4739 zachorowań na COVID-19.

Dzisiaj, w związku z zachorowaniem jednego z nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej większość klas uczących się w budynku przy ul. Jana Pawła II uczyła się zdalnie. Od poniedziałku dzieci mają powrócić do normalnego trybu zajęć.

Od 10 października 2020 r., czyli od jutra zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj, za wyjątkiem należących do strefy czerwonej.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju!  Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Więcej zasad dotyczących funkcjonowania społeczeństwa oraz służby zdrowia dostępne są na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi.

źródło: SANEPID Świdnica, https://www.gov.pl/

nv-author-image

Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od prawie dekady lat portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.