w

Kolej łączy pokolenia, Muzeum w Jaworzynie Śląskiej zaprasza

Kolej łączy pokolenia Jaworzyna Śląska muzeum projekt
Kolej łączy pokolenia Jaworzyna Śląska muzeum projekt

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnym projekcie dzieci i młodzież szkolna oraz osoby w wieku emerytalnym. Głównym celem zadania jest wspieranie współpracy międzypokoleniowej oraz przekazanie młodemu pokoleniu cennej i unikalnej wiedzy na temat funkcjonowania parowozów. Wiedza ta obecnie wraz ze starszym pokoleniem maszynistów odchodzi w niepamięć. Zadanie ma na celu również utrwalenie wiedzy posiadanej przez starsze pokolenie emerytowanych kolejarzy (maszyniści, mechanicy itp.) na temat funkcjonowania kolei.

Jaworzyna Śląska jest miastem z dziedzictwem zabytków industrialnych. Wspólne warsztaty z osobami starszymi pracującymi w przeszłości na kolei będą miały na celu budowanie tożsamości lokalnej wśród najmłodszych mieszkańców gminy jak również wzajemne poznanie przedstawicieli młodego i starszego pokolenia, miłośników kolejnictwa, których łączą wspólne zainteresowania. Dla dzieci i młodzieży zainteresowanej kolejnictwem i sposobem obsługi pociągów parowych zorganizowane będą warsztaty pozwalające posiąść teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat obsługi i sposobów obsługiwania zabytkowych lokomotyw znajdujących się na terenie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Poza działaniami teoretycznymi w ramach warsztatów uczestnicy będą uczestniczyć w pracach związanych z konserwacją eksponatów znajdujących się na terenie Muzeum. W ramach projektu przewidziano cotygodniowe spotkania na terenie Muzeum (cykl 6 warsztatów, które odbywać będą się co piątek po południu).

Tematy warsztatów:

1. Tabor kolejowy – charakterystyka i budowa parowozu.
2. Infrastruktura kolejowa.
3. Warsztaty parowozowe i sposób ich działania.
4. Etos pracy kolejarza.
5. Kolejarze po pracy – wspomnienia byłych kolejarzy.
6. Jaworzyna Śląska – miasto kolejowe.

Projekt będzie realizowany od 28 sierpnia do 11 września 2020 r. Chętnych do udziału w bezpłatnym projekcie Muzeum prosi o kontakt telefoniczny pod numerem 74 637-43-30 lub adresem e-mail: jakub.zielinski@muzeatechniki.pl

źródło: Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Piotr Sułek Piotrowice Świdnickie Mistrz Polski

Piotr Sułek Mistrzem Polski MTB w kategorii Masters I

Gminne Dożynki odwołane. Odbędzie się uroczysta msza dożynkowa