w ,

Koenigszelt 100 lat temu

Jak wyglądała Jaworzyna Śląska ponad sto lat temu? Dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego mogliśmy wykonać fotografię jednej ze starych map, znajdujących się w archiwum i przedstawiamy jej fragment. Mapa pochodzi z  1909 roku, a więc wykonana została ponad 100 lat temu. Zaznaczono na niej nie tylko położenie ulic i budynków lecz także ówczesną sieć gazową (czerwone linie). Gazownia, zaopatrująca miasto znajdowała się w okolicach dzisiejszego Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Na mapie nie znajdziemy także żwirowni, dzisiejszych ulic Kościuszki, Ekerta, Pocztowej i przyległych. Widać, że Jaworzyna Śląska na początku XX wieku rozwijała się głównie wokół fabryki porcelany.

Link do mapki o większej rozdzielczości (0,5 MB).

Sylwester Bartczak

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

3 komentarze

  1. Gratuluje materiału, takiej mapki nie było na żadnej stronie poświęconej Jaworzynie i czekam na kolejne stare pocztówki/mapki.

Ładowanie…

0

Życzenia na 50 lat

Młodzi czytają dzieciom