w

Jaka jest jakość powietrza w Jaworzynie Śląskiej?

Na dachu budynku Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej, przy ul. Jana Pawła II zamontowany został czujnik jakości powietrza. Od tej pory każdy może na bieżąco sprawdzać nie tylko poziom pyłów, ale również wilgotność, temperaturę i ciśnienie atmosferyczne. Czujnik został zamontowany na zlecenie Gminy Jaworzyna Śląska.

Będzie to narzędzie, z którego szczególnie powinni korzystać alergicy oraz osoby starsze i te, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Warto sprawdzać aktualny stan powietrza, gdyż ma ono ogromny wpływa na nasze zdrowie, a niestety Polska jest w czołówce krajów, w których powietrze jest najgorszej jakości, a stężenie groźnych substancji najwyższe. Związane jest to bezpośrednio z działalnością prowadzoną przez człowieka. Ogrzewanie domów, transport i funkcjonowanie zakładów przemysłowych stanowią najważniejsze źródła zanieczyszczeń powietrza, a w konsekwencji smogu. Jednym z najistotniejszych problemów jest tzw. niska emisja, bezpośrednio związana z ogrzewaniem domów, które ogrzewane są poprzez spalanie węgla, koksu, drewna, a nawet śmieci w domowych piecach, kotłach i kominkach.

Aby uprościć przedstawianie danych o jakości powietrza, w miastach europejskich stosuje się indeksy, mające na celu przekształcenie pomiarów w jedną liczbę. W systemie monitoringu Airly, zastosowano indeks godzinowy – opisuje on aktualną jakość powietrza ze średniej pomiarów z ostatniej godziny. 

Ogólna jakość powietrza w udostępnianych danych podawana jest w indeksie CAQI. Oficjalnie indeks ten posiada 5 poziomów, które przedstawione są na skali od 0 (bardzo niski) do >100 (bardzo wysoki) – jest to względna miara ilości zanieczyszczeń powietrza.  Dla uwidocznienia różnic w zanieczyszczeniu powietrza na platformie funkcjonuje skala o 7 poziomach (Airly CAQI), która informuje za pomocą koloru o zanieczyszczeniu powietrza. Od koloru zielonego, który świadczy o tym, że jakość powietrza jest bardzo dobra, do kolorów bordowego i fioletowego, kiedy normy zanieczyszczeń powietrza są wielokrotnie przekroczone i lepiej wówczas nie wychodzić z domu!

Dostęp do danych, które podaje stacja możliwy jest pod adresem https://airly.org/map/pl/#50.910827,16.432275,i39877. Na stronie głównej portalu jaworzynka.info znajdą też Państwo widget, który podaje aktualne wartości z czujnika powietrza w Jaworzynie Śląskiej.

źródło: Gmina Jaworzyna Śląska, Airly.org

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Wystawa Nowice wczoraj i dziś

Wystawa “Nowice wczoraj i dziś”

Konkurs pięknego czytania SP Jaworzyna Śląska

Pięknie czytać, to sztuka