w

III Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej

gala-parowozów-2013-jaworzynaMuzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku serdecznie zaprasza w sobotę – 21 września, od godziny 11.00 na stację kolejową w Jaworzynie Śląskiej, gdzie do godziny 12.00 odbywać się będzie powitanie parowozów – uczestników Gali Parowozów. Po prezentacji lokomotywy przejadą na teren bocznicy kolejowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

RAMOWY PROGRAM GALI PAROWOZÓW 2013

21 Września 2013 (sobota)

ok. 10.30 Przyjazd pociągu specjalnego do Jaworzyny Śląskiej (Dworzec kolejowy w Jaworzynie Śląskiej)

11.00 Powitanie parowozów – uczestników Gali Parowozów 2013 (Dworzec kolejowy w Jaworzynie Śląskiej)

12.00 Przejazd parowozów do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku (Towarowa 4, Jaworzyna Śląska)

13.00 Rozpoczęcie Gali Parowozów 2013 ( Towarowa 4, Jaworzyna Śląska)

W programie imprezy prezentacje zabytkowych lokomotyw obejmujące jazdę manewrową, przygotowanie lokomotyw do jazdy – nawadnianie, nawęglanie, smarowanie oraz oczyszczanie. Wybrane, sprawne lokomotywy parowe, zostaną udostępnione dla zwiedzających.

16.00 – 16.30 Tuwimiada

Z okazji Roku Tuwima, w 100 rocznicę debiutu literackiego poety, którego twórczość kształtowała język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, zapraszamy wszystkich – Małych i Dużych do wspólnego czytania „Lokomotywy”. Wyjątkową oprawę dla tego wydarzenia zapewnią lokomotywy parowe biorące udział w Gali Parowozów 2013.

18.00 Zakończenie Gali Parowozów 2013

19.00 – 21.00 Spektakl „Historia Kolei na Dolnym Śląsku”

W 170 rocznicę otwarcia linii Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej zapraszamy na spektakl opowiadający historię jednej z najstarszych linii kolejowych w Europie. W spektaklu, w rolę aktorów wcielą się lokomotywy parowe.

W niedzielę, 22 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku odbywać się będą m.in. prezentacje lokomotyw, zawody drużyn parowozowych oraz przejazdy zabytkowym taborem kolejowym.

Lokomotywy parowe uczestniczące w Gali Parowozów 2013:

BR52 8177 – niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany przez berlińską fabrykę lokomotyw Orenstein & Koppel z 1944. W Polsce znana jako seria Ty2 i powojenna seria Ty42. Własność klubu Dampflokfreunde Berlin e.V.

BR52 8079 – niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany przez fabrykę lokomotyw (także stoczni morskiej) Schichau Werka w Elblągu. Lokomotywa pochodzi z 1943 roku. W Polsce znana jako seria Ty2 i powojenna seria Ty42. Własność klubu Ostsachsische Eisenbahnfreunde z Löbau.

213.901 – czeski parowóz manewrowy z 1954 roku. Wyprodukowany przez praskie zakłady produkcji lokomotyw Kolben Daněk. Parowóz jest własnością Klubu Miłośników Pojazdów Kolejowych z Brna.

Ty42-24 – polska lokomotywa parowa, produkowana w oparciu o części i dokumentację techniczną, niemieckich lokomotyw wojennych BR52 (Ty2). Lokomotywa zbudowana w roku 1945 przez Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Chrzanowie (FABLOK). Pojazd jest własnością Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów w Pyskowicach.

Ol49-59 – parowóz osobowy produkcji polskiej. Wyprodukowany przez Fabrykę Lokomotyw Im. Feliska Dzierżyńskiego w Chrzanowie (FABLOK) w 1953 roku. Lokomotywa ta prowadzi pociągi planowe, na ostatniej linii kolejowej w Europie obsługiwanej przez trakcję parową. Lokomotywa jest własnością Parowozownii Wolsztyn.

TKt48-18 – lokomotywa parowa produkcji polskiej, wyprodukowana w Zakładach Metalowych Im. Józefa Stalina w Poznaniu (HSP) w 1951 roku. Jest to jedyny, sprawny parowóz normalnotorowy na Dolnym Śląsku. Lokomotywa jest własnością Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Pociągi specjalne

Informujemy,że w dn. 21 i 22 września 2013 r. uruchomione zostaną pociągi specjalne. Pociągi specjalne organizowane są przez Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych (SHK) oraz Fundację ERA Parowozów. Rozkład jazdy pociągów specjalnych w trakcie Gali Parowozów 2013 dostępny jest na stronie: https://shk.org.pl/

Ceny biletów wstępu:

Gala:

Osoby dorosłe 15.00 zł / os

Dzieci 10.00 zł / os

Spektakl: 25.00 zł / os

Ceny biletów obejmują wstęp na teren Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Bilety wstępu uprawniają do jednokrotnego wstępu na teren Muzeum. Ceny biletów nie obejmują przejazdów zabytkowym taborem kolejowym oraz przejazdów pociągami specjalnymi. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w harmonogramie oraz warunkach uczestnictwa w imprezie, bez wcześniejszego podania przyczyn.

Potrzebne informacje:

Sprzedaż biletów prowadzona będzie w dniu Gali Parowozów w dwóch punktach – w obrębie Stacji Jaworzyna Śląska oraz na drodze dojazdowej do Muzeum (ul. Towarowa),

Dojazd do Jaworzyny Śląskiej:

Samochodem – Autostradą A4 : Od Wrocławia (Legnicy) do zjazdu Kostomłoty, potem kierunek Jelenia Góra, za wsią Osiek, zjazd na Żarów (Przed zjazdem widoczna tablica GALA PAROWOZÓW 2012) czas dojazdu – ok. 40 min.

Koleją – szynobusy Kolei Dolnośląskich z Legnicy, Kłodzka, Dzierżoniowa, Świdnicy. Pociągi z Wrocławia w kierunku na Wałbrzych, Jelenią Górę Szklarską Porębę (dojazd ok. 50 min)

źródło: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Sylwester Bartczak

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

  1. Żadnych zniżek dla mieszkańców Jaworzyny na wejście do muzeum?

  2. jaworzynianko! muzeum masz na co dzień, a turyści galę raz do roku.

Gala Parowozów – ruch pojazdów, parkingi

MKS Karolina (OJ) – Victoria Świebodzice, 18.09.2013 r.