w

Gmina Jaworzyna Śląska w programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego

Profilaktyka Jaworzyna Śląska

Mieszkańcy naszej gminy wezmą udział w badaniach przesiewowych w kierunku wykrycia raka jelita grubego. W piątek 25 czerwca porozumienie o współpracy podpisali burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz i Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.  

Program Profilaktyka Raka Jelita Grubego realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. W ramach projektu mieszkańcy naszej gminy wezmą udział w badaniach przesiewowych, które są pierwszym etapem diagnostyki raka jelita grubego. Mieszkańcy będą mieć dostęp do bezpłatnych testów do samodzielnego pobrania próbki pod kątem wykrycia krwi utajonej. Testy będzie można odebrać w Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej.  Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzyma informację, gdzie będzie mógł wykonać badanie kolonoskopowe. Pozwoli to na szybką diagnozę, a w szczególnych wypadkach kompleksowe leczenie w Dolnośląskim Centrum Onkologii.

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział: • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego • osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną
Z badań i statystyk wiemy, że pacjenci zgłaszający się do specjalisty, trafiają tam zdecydowanie za późno. Nasz projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby. Dzięki naszym działaniom do koalicji przystępują kolejne samorządy lokalne. Punktów na mapie Dolnego Śląska, gdzie mieszkańcy mogą odebrać darmowy test na krew utajoną w kale, ciągle przybywa. W projekt zaangażowane są również 4 podmioty marszałkowskie we Wrocławiu oraz wojewódzkie szpitale specjalistyczne w Legnicy, Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze. Serdecznie zapraszam i zachęcam do skorzystania z profilaktyki raka jelita grubego. Dbajmy o swoje zdrowie – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, pomysłodawca projektu.

źródło: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Lato z SOKiBP wakacje w Jaworzynie Śląskiej

Startuje “Lato z SOKiBP”

grand prix mtb solidarności jaworzyna śląska

Siedemnaście lat ścigania pod szyldem Solidarności