w

Euro CodeWeek w jaworzyńskiej podstawówce

Euro codeweek jaworzyna śląska szkoła

Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej dołączyła do europejskiej akcji Euro CodeWeek.

Euro Code Week, co to jest?

Euro CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której w całej Europie organizowane są wydarzenia promujące naukę programowania i rozwijanie kompetencji cyfrowych. Świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej zorganizowała własne wydarzenia i dodała swoje aktywności do mapy CodeWeek.

Kodowanie na dywanie

W ramach Code Week, odbywającego się w szkole pod hasłem „Coding is so much fun!” uczniowie klas 1-3 rozpoczęli przygodę z kodowaniem poprzez “Kodowanie na dywanie” oraz zapoznali się z robotem Ozobot. Panie wychowawczynie przeprowadziły warsztaty pt. „Kodowanie Challenge”, które polegały na ułożeniu według instrukcji słownej i pisanej zakodowanych wzorów- flag, roślin, różnych symboli itp. Uczniowie rozszyfrowali również kod organizatorów EuroWeek i przedstawili go na różne sposoby. 

Przygody z Ozbotem po angielsku

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznali Ozobota – małego, ale bardzo inteligentnego robota do nauki programowania. Młodzi programiści nauczyli się prawidłowo kreślić trasy, wyznaczać odległość kodu od skrzyżowania dróg, prawidłowo umieszczać kod na trasie oraz tworzyć właściwy kształt trasy. Za pomocą kolorowych kodów dzieci zaprogramowały zadania, które wykonał robot. A wszystko to w języku angielskim.

Na zakończenie tygodniowych potyczek z kodowaniem i programowaniem placówka w Jaworzynie Śląskiej oraz panie wychowawczynie otrzymały certyfikaty organizatora wydarzeń CodeWeek2020, zaś każda klasa otrzymała nagrodę oraz certyfikat potwierdzający zaangażowanie w CodeWeek2020. Dzięki nowym narzędziom dzieci oswajają się z technologią, są lepiej zorientowane w cyfrowym świecie, pozwala im to na efektywniejszą naukę i pracę w różnych obszarach wiedzy.

Maty i pomoce do kodowania oraz roboty Ozobot zostały zakupione ze środków własnych szkoły oraz środków przekazanych przez Radę Rodziców.

źródło: Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej, Zuzanna Smaruj, Magdalena Mision, Euro Code

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Zaginęła mieszkanka gminy, rodzina organizuje poszukiwania

Protest kobiet

Strajk Kobiet, weź udział w sondzie na temat protestów