w

Czerwcówka w Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich

Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich serdecznie zaprasza! 22- 23 czerwca 2019 roku w godzinach od 11:00 do 18:00 będzie można zapoznać się historią, bogactwem i dorobkiem jednej z najważniejszych dziedzin aktywności mieszkańców Dolnego Śląska – rolnictwa.
Podczas Czerwcówki w Folwarku będzie można odpocząć na łonie natury, zjeść potrawy na bazie domowego ogródka, napić się piwa rzemieślniczego, zwiedzić kolekcję zabytkowych maszyn oraz obejrzeć pokazy traktorów.

Ponadto wśród atrakcji: zwiedzanie z przewodnikiem Folwarku, wicie wianków, nauka łowienia ryb, zwiedzanie pasieki w specjalnym – ochronnym stroju, lepienie pierogów z owocami, nauka jazdy na traktorze.

Czerwcówka odbędzie się na terenie zabytkowego Dworu w Piotrowicach Świdnickich z końca XVI wieku ( autostrada A4 50 km od Wrocławia). Po 1945 roku dobra Piotrowickie były zrujnowane i nieużywane. W latach 1972-1976 przeprowadzona została częściowa konserwacja, dworu, wykonano nową więźbę dachową. Do 2003 roku Folwark i Dwór był w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Obecnie w ramach działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska prowadzone są prace adaptacyjne kompleksu Dworu i Folwarku. Wszystko na cele planowanego Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku.

W remontowanych obiektach powstaje „Żywy Folwark”. Muzeum, w którym prezentowana będzie nie tylko historia rozwoju rolnictwa ale także przedstawione będzie życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku. W Muzeum funkcjonować będą: stodoły, chlewnie, stajnie, kurniki, spichlerz, kuźnia. Zobaczyć będzie można, typowe dla historii Śląskiego rolnictwa, zwierzęta hodowlane. Na pobliskich polach uprawiane będą rośliny charakterystyczne dla gospodarki Dolnego Śląska jak len, konopie, czy czerwień. Ważną częścią Muzeum będzie ekspozycja maszyn stosowanych w rolnictwie w XIX i XX wieku.

źródło: Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Wyścig szosowy w Nowicach

Pożegnanie Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej