Cuprum i Wyżykowski – pociągi specjalne z Muzeum w Jaworzynie

3 marca 1957 roku po kilku latach intensywnych poszukiwań zespół kierowany przez inż. Jana Wyżykowskiego natrafili na złoża rudy miedzi, jak się miało okazać – jedne z największych na świecie. Z okazji jubileuszu 60-lecia Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku podjęło się organizacji Muzealnego Pociągu Specjalnego WYŻYKOWSKI. Najważniejszym punktem wizyty pociągu jest zwiedzanie Szybu Bolesław, pierwszego szybu w którym podjęto wydobycie miedzi.
Pociąg Wyżykowski ma za zadanie przybliżyć podróżnym to ważne i w jakimś sensie epokowe wydarzenie w gospodarczej historii regionu oraz podkreślić związki przemysłu i kolejnictwa.
W związku z wizytą parowozu TKt48-18 w Zagłębiu Miedziowym, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zdecydowało się uruchomić drugi pociąg – CUPRUM – aby umożliwić mieszkańcom regionu podróż zabytkowym składem, prowadzonym przez autentyczny, zabytkowy parowóz. Pociąg połączy Lubin Górniczy z Legnicą.
Pociąg WYŻYKOWSKI i CUPRUM to dwa z ponad 100 zaplanowanych na 2017 rok – przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku – pociągów, które przez cały rok wyruszają na kolejowe szlaki nie tylko Dolnego Śląska, ale – całej Polski.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.
LINKI:

Podobne artykuły