w

Burza nad Gminą Jaworzyna Śląska

Burza w Gminie Jaworzyna Śląska wichura
Burza w Gminie Jaworzyna Śląska wichura

Gwałtowna nawałnica, która przeszła dzisiaj 5 września 2020 r. nad Gminą Jaworzyna Śląska wyrządziła ogromne szkody. Burza, która trwała niespełna piętnaście minut, największe zniszczenia przyniosła Jaworzynie Śląskiej oraz miejscowościom Nowice, Nowy Jaworów, Piotrowice Świdnickie, Pastuchów, Czechy i Pasiecznej. Zalane mieszkania i piwnice, podtopione drogi oraz pola, zerwane dachy, zniszczone garaże i komórki to tylko ułamek szkód w mieniu.

Bardzo dużo zniszczeń wywołał porywisty wiatr, który łamał drzewa i wyrywał je z korzeniami. Niektóre z nich nieszczęśliwie przewróciły się na zaparkowane samochody. W skali całej gminy można doliczyć się kilkudziesięciu uszkodzonych dachów. Część zadaszenia budynku dworca kolejowego w Jaworzynie wylądowała w parku naprzeciwko. Na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej i w przyległym lesie wichura powaliła kilkadziesiąt drzew. Droga Jaworzyna Śląska – Piotrowice jest nieprzejezdna. Na stacji Jaworzyna Śląska zatrzymano pociągi, dla pasażerów zorganizowano komunikację zastępczą. W dużej części Gminy brakuje energii elektrycznej. Tauron S.A. informuje, że dostawy elektryczności zostaną przywrócone około godziny 23:00.

Ochotnicze straże pożarne wraz z jednostkami państwowej straży pożarnej oraz policji i pogotowia energetycznego pracują nad usuwaniem skutków burzy. Żywioł szalał także w przyległych gminach.

Artykuł będzie aktualizowany.

Aktualizacja:
Przejazd pod wiaduktem w Jaworzynie Śląskiej został udrożniony.
Energia elektryczna została w wiekszości miejsc przywrócona. Trwają prace nad przywróceniem dostaw dla wszystkich odbiorców.

Aktualizacja:
Czytelnicy informują o dużej ilości zniszczonych nagrobków na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej.

6 września 2020 r.
Droga z Jaworzyny Śląskiej w kierunku Piotrowic Świdnickich jest wyłączona z użytku.
Służby ratownicze nadal pracują nad likwidacją szkód i zabezpieczaniem mienia.

Burmistrz Jaworzyny Śląskiej na FB:
Proszę Mieszkańców o szczególną ostrożność… Zaniechanie spacerów szczególnie w lesie i unikanie innych miejsc gdzie uszkodzone drzewa mogłyby spowodować wypadek.
W związku z wczorajszą nawałnicą proszę o zgłaszanie wszelkich szkód, na terenie wiejskim swoim sołtysom, natomiast na terenie Jaworzyny Śląskiej w Ośrodku Pomocy Społecznej od poniedziałku.


Więcej fotografii oraz wideo

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Grand Prix MTB Solidarności

XVI Grand Prix MTB Solidarności

Gmina Jaworzyna Śląska burza0

Burza nad Gminą Jaworzyna Śląska – nadesłane zdjęcia