w

VII wyścig kolarski „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika”

Wyścig kolarski Nowice

Ponad 200 zawodników rywalizowało o laur zwycięstwa w wyścigu kolarskim, jaki w sobotę 3 lipca odbywał się w Nowicach. Dopingował im Tadeusz Mytnik, medalista olimpijski z Montrealu, trzykrotny medalista mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski, zwycięzca Tour de Pologne. – Piękne jest to, co się tu dzisiaj dzieje – mówił.  

Wyścig kolarski „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych kolarskich wydarzeń sportowych i corocznie przyciąga zawodników z największych klubów Dolnego Śląska i całej Polski. Udział biorą także osoby nie zajmujące się na co dzień trenowaniem, traktujące kolarstwo bardziej rekreacyjnie oraz dzieci. Wszystkich łączy dobra zabawa. – To jest właśnie najpiękniejsze w sporcie. To, że nas łączy, nie dzieli. Sportowiec musi być pokorny i wytrwały. Jeśli masz te dwie cechy, sport wyznacza piękne życiowe drogi, wskazuje kierunek dalszego rozwoju. Daje ogromne możliwości. Sam jestem tego przykładem. Zaczynałem treningi tutaj, w MKS Karolina i wcale nie było lekko. Ale potem zwiedziłem ogromny kawał świata, nie mając pieniędzy. Sport stał się moim sposobem na życie – mówił Tadeusz Mytnik, który po wielu latach rozpoczął organizację wyścigów w swoich rodzinnych stronach. – Wielu utalentowanych kolarzy wywodzi się z Dolnego Śląska. Mamy doskonałe drogi i jestem szczęśliwy, że tu w mojej rodzinnej miejscowości, z rodziną i przyjaciółmi mogę zarażać pasja do kolarstwa najmłodsze pokolenia.

Oprócz Tadeusza Mytnika do Nowic przyjechali inni utytułowani zawodnicy: Mieczysław Nowicki, Bogdan Koraszewski, Jan Faltyn, Mieczysław Żelaznowski, Jan Brzeźny, Mieczysław Cielecki, Józef Gawliczek, Józef Beker, Franciszek Surmiński, Jan Genteman, Jean Pierre Kapola, Edward Gleń, Bogumił Fornalczyk, Zdzisław Wrona, Jan Jankiewicz. Obecny był również ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców.   Zawodnicy odbierali nagrody w ponad 20 kategoriach. Wręczali je burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, zastępca burmistrza Justyna Chrebela, przewodniczący Rady Miejskiej Artur Nazimek, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland Dariusz Mikołajczak, wiceprezes ZPS „Karolina” Grzegorz Mechla, prezes Stowarzyszenia Wystarczy Słowo Michał Wąż, Tadeusz Mytnik oraz pozostałe obecne na wydarzeniu sławy polskiego kolarstwa.  

Po zakończeniu ceremonii dekoracji zwycięzców odbyło się wręczenie odznak „Zasłużony dla Miejskiego Klubu Sportowego Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, który w tym roku obchodzi 75-lecie swoje działalności. Wśród odznaczonych znaleźli się: Teresa Gawron, Artur Nazimek, Paulina Pastuszek, Paweł Tonder, Jacek Bieliński, Jarosław Zarębski, Mateusz Jopek, Marcin Zarębski, Tomasz Mojsa oraz Grzegorz Mechla. W związku z jubileuszem 75-lecia klubu, prezes Rafał Kwiatkowski odebrał gratulacje od Rady Sołeckiej Nowic, Stowarzyszenia Nowice – nasza wieś, oraz od polskich olimpijczyków. Wielkim wyróżnieniem dla MKS Karolina było uzyskanie przez Rafała Kwiatkowskiego Certyfikatu Członka Honorowego Rowerowej Akademii Królewskiej z Krakowa. Dokument ten wręczył prezes Akademii Bogdan Koraszewski.  

Po wyścigu na zawodników czekała moc atrakcji w ramach pikniku zorganizowanego w koziarni w Nowicach. Poza stoiskami gastronomicznymi, można było wziąć udział w pokazach łuczniczych prowadzonych przez utytułowanego łucznika Roberta Cieślaka, posłuchać występu lokalnej kapeli „Jaworzynianie”, czy muzyki serwowanej przez zespół „Janko”. Osoby, które jeszcze nie spisały się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021, także mogły to zrobić podczas pikniku. Przy specjalnie przygotowanym stoisku pomocą służyły pracownice Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej. Na najmłodszych czekała strefa zabawy i olbrzymie dmuchańce. Przepiękne XIX-wieczne stroje prezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Jaworzyna Śląska. Nad bezpieczeństwem na trasie wyścigu czuwali strażacy z OSP w Nowicach, Pastuchowie, Wierzbnej, Bolesławicach oraz Piotrowicach.

Organizatorami imprezy byli „Stowarzyszenie Nowice – nasza wieś” oraz Miejski Klub Sportowy Karolina w Jaworzynie Śląskiej.   

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.

źródło: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Justyna Chrebela Zastępca Burmistrza Jaworzyny Śląskiej

Zmiana na stanowisku zastępcy burmistrza

Milikowice dla Karolinki

Milikowice dla Karolinki. Możesz też pomóc i wylicytować rejs jachtem