Manewry na stacji Jaworzyna Śląska, parowóz Tr5-65, 1995 r.

Film z 1995 roku przedstawia manewry (przetok) na stacji Jaworzyna Śląska z perspektywy parowozu Tr5-65. Parowóz przybył do Jaworzyny Śląskiej z Łaz, w 1990 r. Następnie przekazano go do Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile w celu odbudowy. Po naprawie, w 1994 r., wrócił do służby w Lokomotywowni Jaworzyna Śląska. W 2002 roku przekazany do Wolsztyna, gdzie w 2010 roku wycofano go z eksploatacji. Aktualnie oczekuje na naprawę.

Na filmie autorstwa Pana Andrzeja Mastalerza można podziwiać nie tylko sam parowóz, ale także pracę maszynisty. Kilka ujęć przedstawia stary tabor kolejowy, stojący na terenie węzła kolejowego w Jaworzynie Śląskiej. Ponadto można zobaczyć między innymi wjazd do jaworzyńskiej „wagonowni” oraz parowóz Ty45-20, do dzisiaj na stanie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

źródło: Andrzej Mastalerz, Youtube

nv-author-image

Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od prawie dekady lat portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.