w

Zima odejdzie wraz z Marzanną?

fot. SOKiBP

Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej organizuje po raz trzeci konkurs, związany z jedną z najbarwniejszych tradycji ludowych, czyli topieniem Marzanny.

Już po raz trzeci zapraszamy wszystkich uczniów szkół i placówek wychowawczych z terenu Gminy Jaworzyna Śląska do wzięcia udziału w konkursie na najładniejszą i pomysłowo wykonaną Marzannę.

Marzanna to nazwa kukły, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.

Nasz konkurs, pomimo młodego wieku cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem.

żródło: SOKiBP

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie SOKiBP.

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Gimnazjum ograło wszystkich

Prawym rycerzem być