w

Średniowieczny obóz w Nowicach

11 edycja Obozu średniowiecznego już za nami. W tym roku „Koziarnię” w Nowicach odwiedziło ponad 70 osób z ruchu rekonstrukcji historycznej. Do Gminy Jaworzyna Śląska przybyły grupy: Kłodzkie Bractwo Rycerskie, Bractwo Zamku Grodno, Drużyna Najemna Stalowe Grzbiety, Ślężanie, Chorągiew Księstwa Ziębickiego, Chorągiew Najemna Brega z Brzegu, Bractwo Grodu Chojnów, Komandoria Joannitów Strzegomskich, Kompania Łucznicza z Lubania, Zbóje z Lubnowa, Najemna Rota Śląska z Wałbrzycha, Drużyna Ślęgu spod Ślęży, Wotan Hird z Jeleniej Góry oraz wielu rekonstruktorów niezrzeszonych w bractwach.

Podczas obozu nasi goście sprawdzali swe umiejętności podczas kilku turniejów: łuczniczym, bojowym lekkozbrojnym, bojowym ciężkozbrojnym, na miecz i puklerz. Oprócz rywalizacji w konkurencjach bojowych rekonstruktorzy, a także przybyli widzowie mogli spróbować swoich sił w grze w tzw. szachy wikingów oraz zręcznościowej zabawie „ślepa furia”.
W specjalnym bloku zadań dla dzieci, odbyły się konkurencje: strzelanie z łuku, malowanie własnej tarczy herbowej, walki na kije i trening miecza. Po zaliczeniu wszystkich zabaw „mali rycerze” otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wzięli udział w bitwie dzieci na bezpieczne miecze.

Po zmaganiach turniejowych odbyły się walki 3×3 na „moście” w wersji ciężkozbrojnej oraz lekkozbrojnej. Po zakończonych pokazach przyszedł czas na wręczenie nagród oraz zabawę przy biesiadnym stole. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję Obozu średniowiecznego.

Turniej łuczniczy:

 1. miejsce – Marek Milewski
 2. miejsce – Krzysztof Doliński
 3. miejsce – Zbigniew Sawicki

Turniej bojowy lekkozbrojny:

 1. miejsce – Marcin Berej (Wotan Hird)
 2. miejsce – Kamil Burzyński (Wotan Hird)
 3. miejsce – Łukasz Ząbek (Ślężanie)

Turniej bojowy ciężkozbrojny:

 1. miejsce – Maciej Zakrzeczkowski (Chorągiew Księstwa Ziębickiego)
 2. miejsce – Gracjan Księżopolski (Kłodzkie Bractwo Rycerskie)
 3. miejsce – Bartosz Tromsa (Chorągiew Najemna Brega)

Turniej na miecz i puklerz:

 1. miejsce – Maciej Zakrzeczkowski (Chorągiew Księstwa Ziębickiego)
 2. miejsce – Kamil Burzyński (Wotan Hird)
 3. miejsce – Tomasz Nizioł (Bractwo Zamku Grodno)

Organizatorami imprezy byli: Rota św. Barbary, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, Stowarzyszenie Nowice Nasza Wieś, Klub Młodzieżowy przy SOKiBP.

źródło: SOKiBP

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze średniowiecznego obozu w Nowicach’2019

Sylwester Bartczak

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Średniowieczny obóz w Nowicach, 24.08.2019 r.

XV GPX MTB Solidarności, na trasie, 31.08.2019 r.