w

Rota św. Barbary na kolejnej edycji Dobyvani

Rota Św. Barbary Jaworzyna Śląska
Rota Św. Barbary Jaworzyna Śląska

Rota św. Barbary, działająca przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej połączyła siły z Bractwem Zamku Grodno oraz sprzymierzonymi wojskami słowackimi. Podczas kolejnej edycji Dobyvani Curii Vitkov w Republice Czeskiej, wspólnie oblegali średniowieczną rekonstrukcję Grodu Vitkov. W niedzielę gospodarze oraz goście zamienili się rolami, więc zjednoczone siły polsko-słowackie tym razem broniły czeskiego grodu. W obydwu bitwach wzięło udział kilkudziesięciu rycerzy, a walk, do jakich dochodziło, nie powstydziliby się reżyserzy najlepszych scen batalistycznych.

Lecz nie samą walką żyją rycerze, w polskim obozie można było zobaczyć jak warzono strawę nad ogniskiem, wziąć udział w grach i zabawach lub posłuchać przeróżnych historycznych opowieści. Dla najmłodszych uczestników Dobyvani  przygotowano szereg atrakcji, m.in. grę w szachy, warcaby, kubb’a czy  janczary zwane „ślepą furią”. Dzieci mogły sprawdzić swe siły w walce na bezpieczne miecze, wykonać własną tarczę, czy postrzelać z łuku. Po zaliczeniu tych zadań, odbyła się wielka Bitwa Dzieci, w której doświadczeni rycerze zostali rozgromieni przez młodych adeptów. Dodatkowymi atrakcjami były również stanowiska rzemieślnicze, kuśnierskie, złotnicze czy stemplowanie materiałów temperą jajeczną.

Curia Vitkov to interesujący obiekt wybudowany przed kilku laty przez grupę entuzjastów.  Kilka razy w roku są tu organizowane pokazy zdobywania twierdzy i ćwiczeń rzymskich legionistów. Częścią zwiedzania obiektu jest też średniowieczna osada rzemieślnicza, gdzie odbywają się pokazy różnych rzemiosł. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z imprezy oraz samego skansenu historycznego.

Więcej fotografii dostępnych na stronie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej

Sylwester Bartczak

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Labirynt z kukurydzy Milikowice

Zobacz jak powstawał labirynt w Milikowicach

Powstanie Warszawskie

W sobotę o 17:00 zawyją syreny