Plener z Julianem Tuwimem

_IGP3373Julian Tuwim to jeden z bardziej znanych polskich poetów, tworzących między innymi utwory dla dzieci. Rok 2013 został ogłoszony właśnie „Rokiem Juliana Tuwima” i z tej okazji 11 września 2013 r. w Jaworzynie Śląskiej odbyła się impreza „Plener z Tuwimem”.

Głównym organizatorem imprezy była Biblioteka Dolnośląska im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, przy współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Jaworzynie Śląskiej. Miejsce do przeprowadzenia imprezy udostępniło Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. I to właśnie w klimatycznych plenerach muzeum dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej zmagały się ze stawianymi przed nimi zadaniami, związanymi z twórczością Juliana Tuwima, a w szczególności z jego najpopularniejszym wśród dzieci utworem, czyli „Lokomotywą”. Imprezę otworzyli razem Dyrektor Biblioteki Dolnośląskiej Pan Andrzej Tyws, Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Pan Grzegorz Grzegorzewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej Pani Teresa Gawron i Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej Pan Sylwester Bartczak.

_IGP3322Animatorzy z Centrum Twórczej Zabawy „Ale Heca” przygotowali atrakcyjny program zabaw i konkursów: parada strojów, wyścigi żyraf, skoki na bananach, strzały armatką do celu, ładowanie węgla, pakowanie walizek, rysowanie i malowanie motywów z „Lokomotywy” to tylko niektóre z nich. Program imprezy zawierał zarówno aktywności fizyczne, jak i umysłowe. Dzieci bardzo solidnie przygotowały się do udziału w imprezie: wszystkie trafnie odpowiadały na zadawane im zagadki, a nawet poprawiały animatorów, umyślnie recytujących z błędami utwory Juliana Tuwima. Uczestnicy pleneru oprócz wiedzy o twórczości literackiej Tuwima wykazali się także wspaniałymi przebraniami za postacie z bajek. W trakcie imprezy przeprowadzono konkurs na najpiękniejsze kostiumy. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia z „Bańkologii”, czyli tworzenia różnorakich rozmiarów i kształtów baniek mydlanych. Nad bezpieczeństwem dzieci oprócz animatorów czuwały Panie Bibliotekarki z Jaworzyny i Wrocławia, Panie Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej i grupa rodziców – wolontariuszy.

_IGP3187Po trzygodzinnej zabawie nadeszła pora na zakończenie „Pleneru z Tuwimem”. Każde z grupy około 70 dzieci otrzymało słodki upominek oraz książeczkę z utworami Juliana Tuwima, jako pamiątkę uczestnictwa w imprezie. Impreza w Jaworzynie Śląskiej była pierwszym tak dużym plenerem promującym czytelnictwo, zorganizowanym przez Bibliotekę Dolnośląską poza swoją siedzibą. Jeszcze w tym roku planowany jest identyczny plener we Wrocławiu, w sąsiedztwie pomnika „Pociąg do nieba”, znajdującego się przy Placu Strzegomskim.

Dyrekcja Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej pragnie podziękować Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku za udostępnienie miejsca na organizację pleneru, Dyrekcji i Nauczycielom oraz Rodzicom dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Ślaskiej za aktywny udział i przygotowanie się do imprezy oraz wolontariuszom w Klubu Młodzieżowego, którzy poświęcili swój wolny czas na przygotowanie dekoracji w Muzeum.

Galeria zdjęć z imprezy „Plener z Tuwimem” w Jaworzynie Śląskiej

źródło: SOKiBP

Podobne artykuły