Noc Muzeów w jaworzyńskim Muzeum Kolejnictwa

noc_muzeuw_2014_jaworzyna17 maja 2014 po raz ósmy Europejska Noc Muzeów zagości również w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Swe podwoje dla entuzjastów nocnego zwiedzania Muzeum otwiera od godziny 18:00 do 22:00. Jest to świetna okazja do odwiedzenia z rodziną i przyjaciółmi Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Muzeum proponuje odwiedzającym zwiedzanie wystaw stałych oraz nowej Trasy Parowej przedstawiającej atrakcyjniejszą i pełniejszą formę prezentacji zbiorów. Dzięki remontom i modernizacji obiektów zabytkowej infrastruktury kolejowej, została uruchomione trasa kolejowa, wiodąca po najważniejszych częściach Muzeum. Prowadzony przez lokomotywę zestaw wagonów przejeżdżając po terenie bocznicy, prezentuje ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową.
O godz. 19 00 swoją premierę będzie miał najnowszy multimedialny pokaz filmu „Muzeum Utracone”. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu Muzeum Utracone są losy kolekcji. Ich zawikłane i zaskakujące losy przybliży film, którego twórcy w tym roku sięgają odważnie do sztuki i kultury współczesnej. Zobaczymy zawirowania związane z powstawaniem kolekcji, próbami ukrycia obiektów w obliczu zbliżającej się wojny, dowiemy się, gdzie znajdowały się skrytki i jak okupanci je odkrywali, a także poznamy wiele innych ciekawostek związanych z losami danych zbiorów.
Twórcy filmu:
Projekt i ilustracje – Marta Ignerska – graficzka, ilustratorka, uznawana za jedną z najzdolniejszych graficzek młodego pokolenia.
Muzyka – Envee – jeden z najbardziej cenionych w Polsce producentów; dj, muzyk i współtwórca uznanego w kraju jak również za granicą, kolektywu dj`skiego i grupy producenckiej Niewinni Czarodzieje.

Koniec wieczoru uświetni występ wrocławskiego zespołu Kolega Doriana – free jazzowy projekt poświęcony na wpół mitycznemu chłopcu – stworowi, Dorianowi. Na koncercie zagra materiał inspirowany różnorodnymi zjawiskami muzycznymi takimi jak minimalizm, muzyka klezmerska, skandynawska scena jazzowa, a nawet thrash metal. Pojawią się oniryczne narracje muzyczne i żywiołowe improwizacje. Zespół gra od 2012 roku. Dawał koncerty w całej Europie, również na licznych wernisażach sztuki współczesnej.
Skład zespołu: Matylda Gerber – saksofon tenorowy, Maurycy Wiliczkiewicz – gitara, Mateusz Ziółkowski – gitara basowa, djembe, Janek Krukowski – perkusja.

Serdecznie zapraszamy !!!
Wstęp bezpłatny

źródło: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Podobne artykuły