w

Kolejna edycja konkursu „Marzanna”

Marzanna Jaworzyna Śląska

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do udziału w konkursie na najładniejszą i pomysłowo wykonaną Marzannę.

Konkurs (przeznaczony dla osób indywidualnych i grup) skierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i rodzin z Gminy Jaworzyna Śląska. Wszystkich wykonawców Marzann, biorących udział w konkursie, zapraszamy z kukłami na teren imprezy z okazji pierwszego dnia wiosny 21 marca (sobota) o godzinie 14:00 na „Orlik” przy Szkole Podstawowej, ul. Jana Pawła II w Jaworzynie Śląskiej. Podczas imprezy odbędzie się rozstrzygniecie konkursu i zostaną wręczone laureatom nagrody.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie udziału w konkursie, którego można dokonać w Sekretariacie SOKiBP do 16 marca br.

Marzanna Jaworzyna Śląska

Regulamin konkursu: Regulamin – „Marzanna 2020”

Marzanna to nazwa kukły, symbolizującej zimę, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w słowiańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.”

źródło: Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

szkola-podstawowa-jaworzyna-śląska-pomoc-dla-zwierząt

Pomoc dla schroniska od jaworzyńskich uczniów

Jaworzyna Śląska widok ogólny

Jaworzyna Śląska – widoki „z lotu ptaka”