w

Idzie wiosna, pora pożegnać zimę

Konkurs Marzanna gmina Jaworzyna Śląska

Po śniegu już ani śladu, więc najwyższa pora, aby pożegnać zimę. Jak co roku Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej organizuje konkurs “Marzanna’2021”. Konkurs na najładniejszą i pomysłowo wykonaną Marzannę skierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i rodzin z Gminy Jaworzyna Śląska.

„Marzanna to nazwa kukły, symbolizującej zimę, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w słowiańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.”

Kukły – Marzanny będące personifikacją odchodzącej zimy należy dostarczyć do sekretariatu SOKiBP w Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej (ul. Wolności 23 b w Jaworzynie Śląskiej) do 18 marca br. Do pracy należy załączyć wypełnioną kartę zgłoszenia. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej.

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Mateusz Jopek zawody

Stypendia dla najlepszych sportowców Gminy Jaworzyna Śląska

Przedszkole Jaworzyna Śląska po remoncie

Drugi budynek przedszkola po remoncie