w

Gloria na Legnickim Polu

Rota Św. Barbary na Legnickim Polu

W Turnieju Historycznym w Legnickim Polu, który odbył się 5 czerwca 2021 r. w ramach obchodów 780 rocznicy Bitwy pod Legnicą, uczestniczyła reprezentująca Gminę Jaworzyna Śląska, Rota Św. Barbary. Impreza rekonstrukcyjna przyciągnęła sporą liczbę osób zainteresowanych historią regionu. Gospodarzami turnieju byli wójt gminy Rafał Plezia oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu.

Na turniej przybyło blisko 100 rekonstruktorów i spora grupa średniowiecznych kramarzy. Wielką atrakcją były turnieje bojowe ciężkozbrojnych oraz lekkozbrojnych. W obu kategoriach rycerskich walk spory sukces osiągnął Michał Góra. W upale i przy wymagających przeciwnikach, rycerz Roty Św. Barbary w turnieju ciężkozbrojnych zajął II miejsce, a w kategorii lekkozbrojnych III miejsce. W trakcie walk odbywały się koncerty muzyki dawnej zespołów  „Dziwoludy”, „Roderyk” i „Huskarl”. Dodatkowo w przerwie między turniejami odbył się pokaz alchemiczny.

Chwilę po zakończeniu turniejów odbyła się krótka bitwa między oddziałami mongolskiej hordy a rycerstwem europejskim. Zwieńczeniem obchodów 780 rocznicy Bitwy pod Legnicą była msza święta inaugurująca proces beatyfikacyjny Henryka Pobożnego. Rota Św. Barbary dziękuje za możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu i za zaproszenie na przyszły rok!

źródło: Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Mateusz Jopek skok w dal zawody w Pradze

Rekord sezonu Mateusza Jopka na mityngu w Pradze

Martyna i Aleksandra Dyko

Sportowe sukcesy sióstr Dyko