w

Festiwal Zabytków Techniki

muzeum_logoInauguracja Festiwalu Zabytków Techniki odbędzie się 15 sierpnia o godz. 10:00 w siedzibie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Wydarzenie to otworzy konferencja prasowa podczas, której zostanie przedstawiony program wydarzenia, a następnie w tematykę ochrony zabytków kultury technicznej wprowadzi Państwa Fundator Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku dr inż. arch. Piotr Gerber.

Celem Festiwalu jest zwrócenie uwagi na obiekty, które w przeszłości stanowiły fundament znaczenia gospodarczego, politycznego i kulturalnego historycznego Śląska.

Podstawą działalności naszego Muzeum jest ochrona dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska oraz działalność dydaktyczna i naukowa. Cele realizowane są przede wszystkim przez ochronę posiadanego zbioru, opracowywanie ekspertyz i dokumentacji, a także konserwację oraz rewitalizację historycznych obiektów przemysłowych. Misja Muzeum realizowana jest również przez organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym mających na celu promocję idei ochrony zabytków techniki. Latem 2013 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zorganizowało pierwszy Festiwal Zabytków Techniki. Ideą jaka przyświecała nam kiedy rozpoczynaliśmy przygotowania do tego przedsięwzięcia była chęć ukazania piękna i bogactwa zabytków techniki jakie zgromadziliśmy w naszej kolekcji. Oryginalność Festiwalu polegała nam tym, że chcieliśmy pokazać je w stanie czynnym, aranżując sceny – sytuacje – w jakich można było je spotkać w czasach, w których powstawały i były wykorzystywane w codziennej pracy.

Od samego początku chcieliśmy jednak wyjść z projektem poza naszą muzealną bocznicę kolejową. Otworzyć i pokazać miejsca, często niedostępne, a wciąż zachwycające dawną, sprawną, techniką. W tym roku zapraszamy Państwa do jednego z 8 miejsc – obiektów na szlaku Festiwalu Zabytków Techniki:

1. Starej Kopalni w Wałbrzychu – dawnej KWK Julia / KWK Thorez,
2. Młyna w Siedlimowicach k. / Żarowa,
3. Podziemnej Trasy Turystycznej – Kopalni Węgla w Nowej Rudzie,
4. Kamieniołomu w Strzegomiu,
5. Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie,
6. Parowozowni Dzierżoniów (filii Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku),
7. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej,
8. Świdnicy

Dolny Śląsk przez całe stulecia pozostawał jednym z najważniejszych regionów przemysłowych Niemiec, a potem Polski. W tutejszych kopalniach, hutach i zakładach przemysłowych po raz pierwszy zastosowano wiele wynalazków, które na zawsze odmieniły oblicze techniki i przemysłu.

Od wielu dziesięcioleci w Polsce podejmowane są wysiłki na rzecz zachowania zabytkowych zespołów pałacowych, zamków czy obiektów sakralnych. Dzięki uporowi historyków, konserwatorów czy społeczników działających na ich rzecz, udało się zbudować w świadomości społecznej przeświadczenie o konieczności i celowości zachowywania dla przyszłych pokoleń tego typu obiektów.

Dawne fabryki, kopalnie czy młyny, które przez całe stulecia nie tylko powiększały majątek właścicieli i ich pracowników, ale w największym stopniu kształtowały życie całych społeczności dziś zdają się wypchnięte poza margines społecznej świadomości co powoduje, że nie objęte należytą ochroną popadają w ruinę lub stają się ofiarą bezmyślnych, policzonych na szybki zysk wyburzeń – doskonałym przykładem może być los jednego z najcenniejszych obiektów poprzemysłowych w Europie zespołu dawnej przędzalni lnu Orzeł w Mysłakowicach.

Szczegółowy program Festiwalu Zabytków Techniki znajdziecie Państwo na stronie muzeumtechniki.pl w zakładce aktualności.

źródło: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Zakaz wstępu do lasów

Turniej Piłki Nożnej “Lato na korcie”, 22.08.2015 r.