w

Życie religijne wspólnoty ewangelickiej

Jaworzyna Śląska była pod względem wyznaniowym gminą mieszaną; znaczną większość jej mieszkańców stanowili jednak ewangelicy. Ilustruje to poniższa tabela.

ROK

EWANGELICY

KATOLICY

INNOWIERCY

ŻYDZI

1885

884

498

1907

2009

1249

74

3

1929

2619

1052

153

4

1941

1078

Znaczną liczbę wśród ewangelików stanowili wierni kościoła staroluterańskiego. Jaworzyńska gmina staroluterańska skupiała, w latach trzydziestych, 846 wyznawców . Było to znaczny odsetek, biorąc pod uwagę fakt, że na całym Śląsku ten ewangelicki odłam liczył siedemnaście tysięcy wiernych i posiadał tylko dwie diecezje.

Jaworzyńscy ewangelicy należeli bezpośrednio do parafii Kościoła Pokoju w Świdnicy. W Świdnicy też odbywali praktyki religijne. Oprócz tego raz w miesiącu do osady przyjeżdżał świdnicki pastor, który odprawiał nabożeństwa w jednej z izb lekcyjnych.

W 1892 roku do Jaworzyny przybył na stałe pierwszy duchowny protestancki. Pozwoliło to na odłączenie się od parafii świdnickiej i utworzenie w tym samym roku samodzielnej gminy ewangelickiej. Wspomnianym duchownym okazał się 28 – letni Otto Schulze (święcenia uzyskał 25 stycznia 1893 roku we Wrocławiu), który podjął się trudu utworzenia parafii w gminie . Obowiązki pastora w Jaworzynie Śląskiej pełnił do 1933 roku.

Do czasu wybudowania domu modlitwy, nabożeństwa były odprawiane w budynku nowo postawionej (w 1892roku) szkoły i częściowo w kaplicy gminy staroluterańskiej. Jaworzyński wybudowano 1900 roku, na północnym skrawku osady, przy wylocie Friedrichstrasse (dziś ulica Westerplatte), nieopodal miejsca, gdzie w czasie wojny siedmioletniej nocował w swoim namiocie król pruski Fryderyk II. Dwa lata póżniej obok świątyni stanął budynek plebanii. Budynek sfinansowano zapewne dzięki pomocy władz kościelnych i częściowo ze składek wiernych.

W trakcie działań wojennych kościół nie poniósł uszczerbku. Jednakże po wysiedleniu ludności niemieckiej porzucony, zaczął popadać w ruinę. Ostatecznie rozebrano go w latach 50-tych. Parafia ewangelicka nigdy nie miała swojego patrona.

źródło: Jaworzyna Śląska Dawniej i dziś

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Dzień Kubusia Puchatka

Piłka nożna Jaworzyna Śląska

Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej